Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Rusia hedh poshtë akuzat: Miratimi i Nord Stream 2 mund të ulë çmimet e gazit në Evropë

Rusia hedh poshtë akuzat: Miratimi i Nord Stream 2 mund të ulë

Zëvendëskryeministri i Rusisë deklaroi se certifikimi i gazsjellësit nënujor Nord Stream 2, i cili është në pritje të lejes nga rregullatori gjerman, mund të ulë çmimet e larta evropiane të gazit.

Çmimet janë rritur ndjeshëm në përgjigje të rimëkëmbjes së kërkesës, veçanërisht nga Azia, me nivele të ulëta magazinimi.

Çmimi i gazit holandez me shumicë për muajin nëntor, një pikë referimi evropiane, është rritur gati tetëfish që nga fillimi i vitit dhe ka arritur një maksimum të të gjitha kohërave prej më shumë se 150 € (125 £) për megavat orë (Mëh) në orët e para të së mërkurës. Pastaj ranë në 114 € deri në 3 pasdite GMT.

"Unë mendoj se ka dy faktorë, të cilët mund ta qetësojnë disi situatën aktuale. Para së gjithash, natyrisht, ky është, absolutisht, përfundimi i certifikimit dhe autorizimi më i shpejtë për furnizimin me gaz përmes Nord Stream 2 totalisht", tha Alexander Novak në një takim të zyrtarëve qeveritarë dhe krerëve të kompanive të energjisë.

Nord Stream 2, i cili kalon përmes Detit Baltik nga Rusia në Gjermani, po pret certifikimin nga Gjermania, e cila mund të zgjasë disa muaj. Tubacioni është përballur me rezistencë nga SHBA, e cila thotë se projekti do të rrisë varësinë e Evropës nga energjia ruse.

Novak tha se një rritje në shitjet e gazit në platformën e shitjeve elektronike të Gazprom gjithashtu mund të qetësojë çmimet. Grupi rus i gazit krijoi ESP në 2018 për shitjen e gazit në Evropë për të plotësuar kontratat ekzistuese afatgjata dhe afatmesme. Ajo ka pezulluar shitjet e gazit për dërgesë në 2022 që nga fundi i gushtit.

Presidenti Vladimir Putin, i cili drejtoi takimin, është pajtuar me rritjen e propozuar, duke shtuar se Rusia duhet të plotësojë së pari nevojat e saj të brendshme për gaz.

Novak tha se disa tregtar spekulativ gjithashtu mund të jenë prapa çmimeve të larta të gazit, të cilat ai tha se nuk pasqyrojnë bazat reale mes ofertës dhe kërkesës.

Igor Sechin, kreu i firmës shtetërore të naftës të Rusisë, Rosneft, i kërkoi Putinit në takim të drejtën për të eksportuar gaz natyror nga Rusia. Televizioni shtetëror nuk transmetoi reagimin e Putinit ndaj kërkesës.

Putini tha në takim se Evropa kishte gabuar që zvogëlonte kuotat e marrëveshjeve afatgjata në tregtinë e gazit natyror në favor të tregut vendas, ku çmimet janë rritur. "Ne biseduam me ekipin e mëparshëm të Komisionit Evropian dhe i gjithë aktiviteti i tij kishte për qëllim heqjen graduale të të ashtuquajturave kontrata afatgjata," tha ai.

“Ai kishte për qëllim kalimin në tregtinë e gazit vendor. Dhe siç doli, sot është bërë e qartë se kjo praktikë ishte e gabuar".

Gazprom i ka rezistuar lëvizjes për të zbuluar dhe gjetur treg në Evropë, duke preferuar marrëveshje afatgjata që ndonjëherë zgjasin rreth 25 vjet.

Putin gjithashtu përsëriti se Rusia ka qenë një furnizues i besueshëm i energjisë në Evropë, i cili mund të sigurojë eksporte rekord të gazit rus këtë vit, ndërsa Moska po rrit furnizimet me gaz, përmes Ukrainës, në përgjigje të krizës së energjisë dhe është gati të stabilizojë tregun.

Ai tha se transiti i gazit rus përmes Ukrainës ishte vendosur duhet të tejkalonte vëllimet e dakorduara sipas kontratës së Gazprom me Kievin.

Më herët të Mërkurën, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia nuk kishte asnjë rol në shkaktimin e rritjes së çmimeve të gazit në Evropë, pas akuzave nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë dhe disa në Parlamentin Evropian se Rusia nuk kishte bërë sa duhet për të rritur furnizimet.

"Ka disa arsye [prapa krizës së gazit] - mënyra se si po përballet ekonomia, si po rritet kërkesa për burimet e energjisë, si dhe depozitat e gazit nuk janë mbushur," u tha Peskov gazetarëve.

Putin përmendi gjithashtu rimëkëmbjen ekonomike dhe motin e ftohtë në Evropë, të cilat çuan në një reduktim të depozitimit të gazit, si arsye të tjera.

Peskov tha se Moska ishte gati të diskutonte kontrata të reja afatgjata për shitjen e gazit për konsumatorët evropianë dhe se Gazprom po përmbushte të gjitha detyrimet e saj.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore