Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Rikuperimi pas pandemisë, guvernatori Sejko: Ekonomia në Shqipëri do të nisë rritjen ...

Rikuperimi pas pandemisë, guvernatori Sejko: Ekonomia në Shqipëri

Këshilli Mbikëqyrës gjykon se efekti i pandemisë në ekonomi do të vijë progresivisht drejt reduktimit gjatë tremujorëve në vijim, ndonëse rikuperimi pritet të jetë i ngadaltë. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ne konferencen per shtyp deklaroi aktiviteti ekonomik në vend pritet t’i kthehet rritjes në vitin 2021.

"Këshilli Mbikëqyrës gjykon se efekti i pandemisë do të vijë progresivisht drejt reduktimit gjatë tremujorëve në vijim, ndonëse rikuperimi pritet të jetë i ngadaltë dhe balanca e rreziqeve mbetet në krahun e poshtëm.

Në skenarin bazë, aktiviteti ekonomik do vijojë të mbetet në territor negativ gjatë 2 tre-mujorëve në vijim dhe t’i kthehet rritjes në vitin 2021. Rritja e kërkesës agregate pritet të shoqërohet me rritje të kërkesave të pagës së prodhimit duke krijuar premise për kthimin e inflacionit në objektiv brenda vitit 2020,” tha Sejko.

Rritja e kërkesës agregate sipas Këshillit Mbikqyrës pritet të shoqërohet me rritje të punësimit rritje të pagave e kosto të prodhimit duke krijuar premise për kthimin e inflacionit në objektiv brenda këtij viti.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore