Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Revolucioni tatimor / 136 vende bien dakord për taksë minimale 15 për qind për korporatat

Revolucioni tatimor / 136 vende bien dakord për taksë minimale 15

Më shumë se 130 vende kanë rënë dakord të zbatojnë një taksë minimale prej 15% për korporatat në një përpjekje për të detyruar kompanitë e mëdha që të paguajnë taksa në vendet ku ata veprojnë, jo vetëm aty ku kanë selinë e tyre.

Marrëveshja e krijuar për të penguar korporatat nga grumbullimi i fitimeve në vendet me taksa të ulëta u njoftua të premten, pasi vendet e G7 mbështetën taksën në qershor.

136 vendet e përfshira në marrëveshje përfaqësojnë 90 për qind të ekonomisë globale. Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) me qendër në Paris, e cila priti bisedimet që çuan në marrëveshje, pret që taksa minimale do të bëjë që qeveritë të marrin një shtesë prej 129 miliardë eurosh në vit.

Bruno Le Maire, Ministër Francez i Financave tha: "Kjo marrëveshje i hap rrugën një revolucioni të vërtetë tatimor për shekullin 21. Është një revolucion tatimor, sepse nuk do të kthehemi prapa. Është një revolucion tatimor, sepse krijon më shumë drejtësi në aspektin e taksimit "Më në fund, gjigantët dixhitalë do të paguajnë pjesën e tyre të drejtë në taksa në vendet përfshirë Francën, ku ata përfitojnë."

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha në një deklaratë se marrëveshja "përfaqëson një arritje që ndodh një herë në një gjeneratë për diplomacinë ekonomike" dhe se i jep fund "një gare pa fund”, në të cilën vendet tejkalojnë njëri-tjetrin me norma më të ulëta të taksave.

"Në vend që të konkurrojmë për aftësinë tonë për të ofruar norma të ulëta korporative, Amerika tani do të konkurrojë në aftësitë e punëtorëve tanë dhe aftësinë tonë për të përtërirë, e cila është një garë që ne mund të fitojmë", tha ajo.

Kompanitë e mëdha të teknologjisë amerikane si Google dhe Amazon kanë mbështetur negociatat e OECD. Një arsye është se vendet do të bien dakord të tërheqin taksat individuale të shërbimeve dixhitale që u kanë vendosur atyre në këmbim të së drejtës për të tatuar një pjesë të të ardhurave të tyre sipas skemës globale.

Kjo do të thotë që kompanitë do të merreshin me vetëm një regjim tatimor ndërkombëtar, jo me një numër të ndryshëm në varësi të vendit.

Megjithatë, kritikët thonë se marrëveshja nuk pritet që të ndryshojë gjë brenda kësaj dekade, pasi ajo nuk ka mekanizma detyruese për vendet që kanë rënë dakord.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore