Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

3 dekada pasi e mbylli / Pse kërkon ta ringjallë Britania industrinë e prodhimit të magnetëve?

3 dekada pasi e mbylli / Pse kërkon ta ringjallë Britania

Britania e Madhe po planifikon ringjalljen e industrisë së prodhimit të magnetëve pas dekadash që e ka mbyllur, për të hequr varësinë e këtyre produkteve nga prodhimet kineze.

Magnetet super të fortë po gjejnë përdorim të gjerë te automjetet elektrike dhe turbinat me erë për prodhimin e energjisë.

Sipas Reuters, një studim fizibiliteti i financuar nga qeveria paraqet hapat Britania duhet të ndërmarrë për të rifilluar prodhimin e magnetëve të përhershëm.

Një fabrikë magneti do të ndihmonte Britaninë që të përmbushë qëllimin e saj për ndalimin e makinave me benzinë dhe naftë deri në vitin 2030 dhe uljen e emetimeve të karbonit në zero neto deri në vitin 2050.

Prodhimi britanik i magnetëve u zhduk në vitet 1990 kur industria zbuloi se nuk mund të konkurronte me Kinën, por me rritjen e madhe të kërkesës qeveria është e prirur të sigurojë furnizim të mjaftueshëm.

Muajin e kaluar, qeveria vendosi plane për të arritur strategjinë e saj zero emetime, e cila përfshin shpenzimin e 850 milionë paund për të mbështetur prodhimin e automjeteve elektrike dhe zinxhirët e tyre të furnizimit.

Studimi përshkruan se si një fabrikë mund të ndërtohet deri në vitin 2024 dhe përfundimisht të prodhojë mjaft magnet të fuqishëm për të furnizuar 1 milion automjete elektrike në vit.

Qeveria britanike tha për Reuters se vazhdon të punojë me investitorët përmes Fondit të Transformimit të Automobilave për të përparuar me planet për të ndërtuar një zinxhir global të furnizimit të automjeteve elektrike konkurruese në në Britaninë e Madhe.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore