Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Një megafabrikë në Itali, Intel kërkon të investojë 8 miliardë euro.

Një megafabrikë në Itali, Intel kërkon të

Kompania Intel dhe Italia po intensifikojnë bisedimet mbi investimet që priten të jenë rreth 8 miliardë euro për të ndërtuar një fabrikë të avancuar paketimi gjysmëpërçuesish (Chip).

Sipas Reuters, një marrëveshje e kësaj madhësie do t'i siguronte Italisë rreth 10 për qind të 80 miliardë eurove që kompania amerikane po kërkon të shpenzojë gjatë dekadës së ardhshme në Europë për kapacitetin e prodhimit më të avancuar për të ndihmuar në shmangien e mungesave të ardhshme të çipave gjysmëpërçues.

Burimet i kishin thënë më parë Reuters se madhësia e investimit ishte nga 4 deri në 8 miliardë euro. Si pjesë e këtij plani, Gjermania, ekonomia më e madhe e Bashkimit Europian, është në krye të preferencave të Intel, ku do të ndërtohet një fabrikë edhe më gjigante, ndërsa Franca mbetet gjithashtu pjesë e këtyre planeve.

Intel tha "ka biseda konstruktive për investime me udhëheqësit e qeverisë në shumë vende të BE", por nuk pranoi të komentojë në mënyrë specifike mbi bisedimet me zyrtarët italianë.

"Ne jemi të inkurajuar nga shumë mundësi për të mbështetur axhendën dixhitale të BE-së dhe ambiciet e gjysmëpërçuesve të vitit 2030. Ndërsa negociatat aktuale janë në vazhdim dhe konfidenciale, ne planifikojmë të bëjmë një njoftim sa më shpejt të jetë e mundur", tha kompania në një deklaratë.

Prodhuesit e çipave po përpiqen të rrisin prodhimin pas kërkesës shpërthyese për pajisje elektronike të konsumit, si telefonat inteligjentë dhe kompjuterët, si rezultat i trendit të punës nga shtëpia gjatë pandemisë së udhëhequr nga COVID-19.

Intel dhe qeveria italiane e kryeministrit Mario Draghi po diskutojnë një investim të përgjithshëm prej 9 miliardë dollarësh gjatë 10 viteve nga fillimi i ndërtimit, thanë burimet.

Negociatat janë komplekse dhe Roma dëshiron që Intel të qartësojë planet e saj për Italinë përpara se të zyrtarizojë një paketë kushtesh të favorshme, veçanërisht për vendet e punës dhe kostot e energjisë, shtuan ata.

Megjithatë, shefi ekzekutiv i saj Pat Gelsinger në fillim të këtij muaji tha se ai shpresonte të shpallte vendndodhjet e fabrikave të reja të çipave në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë në fillim të vitit të ardhshëm. 

Në prill, qeveria italiane bllokoi hyrjen në territorin e saj të një kompanie kineze për prodhimin e chip-ave. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore