Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Ngrirja e aseteve nga SHBA e BE, oligarkët ruse gjejnë parajsën për shpëtimin e miliardave dollarë

Ngrirja e aseteve nga SHBA e BE, oligarkët ruse gjejnë parajsën

Firmat e kriptovalutave në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) po përmbyten me kërkesa për të likuiduar miliarda dollarë të monedhës virtuale, pasi rusët kërkojnë një strehë të sigurt për pasuritë e tyre, thanë drejtuesit e kompanisë dhe burimet financiare.

Disa klientë po përdorin kriptomonedhë për të investuar në pasuri të paluajtshme në Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa të tjerë duan të përdorin firmat atje për t'i kthyer paratë e tyre virtuale në monedhë të fortë dhe për t'i ruajtur ato diku tjetër, thanë burimet e Reuters.

Një firmë kripto ka marrë shumë kërkesa në 10 ditët e fundit nga ndërmjetësit zviceranë që kërkonin të likuidonin miliarda dollarë bitcoin sepse klientët e tyre kanë frikë se Zvicra do të ngrijë asetet e tyre, tha një nga bordi ekzekutiv, duke shtuar se asnjë nga kërkesat nuk kishte qenë për më pak se 2 miliardë dollarë.

"Ne kemi pasur rreth pesë ose gjashtë në dy javët e fundit. Asnjë prej tyre nuk është larguar ende - ata janë refuzuar në momentin e fundit, gjë që nuk është e rrallë - por ne kurrë nuk kemi pasur kaq shumë interes ", tha drejtori ekzekutiv, duke shtuar se firma e tij normalisht merr një kërkesë për një transaksion të madh një herë në muaj.

"Ne kemi një djalë - nuk e di kush është, por ai erdhi përmes një ndërmjetësi - dhe ata thonë, 'ne duam të shesim 125,000 bitcoin'. Dhe unë them, 'çfarë? Kjo është 6 miliardë dollarë djema. Dhe ata thonë, 'po, ne do ta dërgojmë atë në një kompani në Australi', tha drejtuesi ekzekutiv.

Mbikëqyrësi i tregut financiar të Zvicrës nuk pranoi të komentojë mbi vëllimet e transaksioneve të kriptomonedhave.

Sekretariati i Çështjeve Ekonomike të vendit (SECO) tha në një deklaratë të dërguar me email se asetet e kriptove iu nënshtroheshin të njëjtave sanksione dhe masa që Zvicra ka vendosur ndaj aseteve dhe individëve "normalë" rusë, kështu që nëse një person sanksionohet, asetet e tij kripto duhet gjithashtu të ngrihen në Zvicra.

Dubai, qendra financiare dhe e biznesit e Gjirit dhe një qendër në rritje e kriptove, ka qenë prej kohësh një magnet për ultra të pasurit në botë dhe refuzimi i Emirateve të Bashkuara Arabe për të marrë anën mes aleatëve perëndimorë dhe Moskës u ka sinjalizuar rusëve se paratë e tyre janë të sigurta atje.

Një ndërmjetës i pasurive të paluajtshme, kompania e të cilit ka bashkëpunuar me një shërbim kriptomonedhe për të ndihmuar njerëzit të blejnë prona, tha: "Ne kemi parë shumë rusë dhe madje edhe bjellorusë që vijnë në Dubai dhe sjellin gjithçka që mund të sjellin, madje edhe në kripto".

Rruga e daljes nga sanksionet?

Një burim financiar në Emiratet e Bashkuara Arabe konfirmoi se rusët po blinin prona në Dubai, duke përdorur kriptomat si një mënyrë për të nxjerrë paratë e tyre nga juridiksionet e tjera dhe në shtetin e Gjirit.

Shkëmbimet e kriptomonedhave kanë thënë, duke dhënë pak detaje, se po bllokojnë llogaritë e rusëve të sanksionuar nga Perëndimi për pushtimin e Ukrainës nga Moska, të cilin Rusia e quan një "operacion special". Shkëmbimet e mëdha si Coinbase Global Inc (COIN.O) dhe Binance thonë se po ndërmarrin hapa për të siguruar që kriptoma të mos përdoret si mjet për të shmangur sanksionet dhe se ata bashkëpunojnë me zbatimin e ligjit për këtë çështje.

Megjithatë, ndërsa kripto u ofron përdoruesve një shkallë të lartë anonimiteti, vendet evropiane si Gjermania dhe Estonia kanë kërkuar këtë javë për mbikëqyrje më të rreptë për të shuar çdo boshllëk që mund të lejojë shkatërrimin e sanksioneve.

Tre diplomatë perëndimorë thanë se ishin gjithnjë e më të alarmuar nga numri i rusëve që javët e fundit po kërkonin një strehë në Emiratet e Bashkuara Arabe për pasuritë e tyre, duke përfshirë pronën, dhe ishin të kujdesshëm se disa mund të vepronin në emër të atyre që janë nën sanksione.

Dy nga diplomatët thanë se ishin skeptikë se Emiratet e Bashkuara Arabe do të godiste pasurinë ruse në shtetin e Gjirit, e cila sipas tyre mbahej kryesisht në Dubai, duke përmendur qëndrimin neutral të vendit në konflikt.

Një i tretë tha se ata shpresonin që Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila është gjithashtu një qendër tregtare e arit, të kuptonte implikimet për reputacionin e saj dhe të merrte masa.

Emiratet e Bashkuara Arabe u vendosën në një "listë gri" këtë muaj për rritjen e monitorimit nga mbikëqyrësi i krimit financiar dhe pastrimit të parave, Task Forca e Veprimit Financiar (FATF).

FATF përmendi rreziqe në industri të caktuara, duke përfshirë agjentët e pasurive të paluajtshme dhe tregtarët e metaleve të çmuara. Dubai miratoi një ligj për pasuritë virtuale këtë javë dhe krijoi një rregullator. Rregullatori i Emirateve të Bashkuara Arabe tha se ishte afër nxjerrjes së rregulloreve dhe është konsultuar për rreziqet e pastrimit të parave në këtë sektor. më shumë

Zyra e medias e qeverisë së Dubait dhe banka qendrore e Emirateve të Bashkuara Arabe nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore