Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Nga rrugët te linjat e internetit / Si do ta shpenzojë SHBA paketën më të madhe financiare në infrastrukturë

Nga rrugët te linjat e internetit / Si do ta shpenzojë SHBA

Kongresi amerikan miratoi mbrëmjen e së premtes paketën më të madhe financiare për infrastrukturën në historinë e SHBA, pas muajsh negociatash dypartiake dhe diskutimesh të tensionuara politike.

Paketa përbëhet nga 1.2 trilion dollarë, përfshirë 550 miliardë dollarë investime të reja, për urat e vendit, aeroportet, rrugët, transportin publik dhe më shumë. Por si ndahen paratë?

Rrugë dhe ura: Në krye të shpenzimeve të projektligjit prej 2702 faqesh, afërsisht 110 miliardë dollarë fonde të reja do të shkojnë drejt përmirësimit të rrugëve dhe urave të vendit dhe investimeve në programe të tjera kryesore të transportit.

Transporti publik: Paketa përfshin gjithashtu investimin më të madh federal në transportin publik, duke caktuar 39 miliardë dollarë për modernizimin e sistemeve, përmirësimin e aksesit për të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara dhe riparimin e më shumë se 24,000 autobusëve, 5,000 vagonave hekurudhore dhe mijëra kilometra hekurudhë.

Amtrak: Legjislacioni shënon investimin më të madh në hekurudhat e pasagjerëve që nga krijimi i Amtrak 50 vjet më parë, me 66 miliardë dollarë të destinuara për hekurudhat me shpejtësi të lartë, përmirësime të sigurisë, grante Amtrak dhe për modernizimin e rrugës hekurudhore që lidh Uashingtonin në lindje me Bostonin në perëndim.

Interneti i shpejtë: Duke u mbështetur në miliarda të autorizuara nga Plani Amerikan i Shpëtimit të vitit të kaluar, fatura e infrastrukturës përfshin 65 miliardë dollarë për të forcuar infrastrukturën me brez të gjerë të vendit dhe për të ndihmuar që çdo amerikan të ketë akses në internet me shpejtësi të lartë, me një në katër familje që pritet të kualifikohen për një subvencion prej 30 dollarësh në muaj për të paguar internetin.

Rrjeti elektrik: Megjithëse shumë masa për energjinë e pastër u hoqën nga ligji për të kënaqur ligjvënësit e lodhur nga shpenzimet, një investim prej 65 miliardë dollarësh do të ndihmojë në përmirësimin e rrjetit elektrik të vendit, me mijëra kilometra linja të reja transmetimi dhe fonde për teknologjinë e rrjetit inteligjent miqësor ndaj mjedisit. .

Makinat elektrike, autobusët dhe tragetet: Përveç 7.5 miliardë dollarëve për rrjetin e parë kombëtar të karikuesve të automjeteve elektrike përgjatë korridoreve të autostradave, ligjvënësit kanë grumbulluar 5 miliardë dollarë për autobusët me emetim zero (duke përfshirë mijëra autobusë elektrikë shkollorë) dhe 2.5 miliardë dollarë për tragetet .

Uji i pastër i pijshëm: Pas krizave të profilit të lartë të furnizimit me ujë që rrënojnë qytete si Flint, Michigan, legjislacioni përfshin një dispozitë për 55 miliardë dollarë për të zëvendësuar të gjithë tubacionet e plumbit dhe linjat e shërbimit të vendit, që përfaqëson investimin më të madh në ujësjellës.

Lumenjtë dhe liqenet e mëdhenj: Midis 48 miliardë dollarëve të projektligjit për përmirësimin e infrastrukturës ujore, rreth 1 miliard dollarë parashikohen të shkojnë në Iniciativën e Restaurimit të Liqeneve të Mëdha, një masë gjithëpërfshirëse pastrimi që synon pikat e nxehta toksike—ose zonat me ndotje të rëndë industriale.

Aeroportet: Më shumë se 25 miliardë dollarë janë ndarë për të ndihmuar në modernizimin e aeroporteve të Amerikës - fonde që Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve thotë se do të ndihmojnë në trajtimin e më shumë se 115 miliardë dollarëve kosto e projekteve totale.

Siguria rrugore: Marrëveshja investon 11 miliardë dollarë në programet e sigurisë së transportit, duke përfshirë një program të ri për të ndihmuar shtetet dhe lokalitetet të reduktojnë aksidentet dhe vdekjet në komunitetet e tyre, veçanërisht midis çiklistëve dhe këmbësorëve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore