Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Nga Kina janë nxjerrë 50 miliardë dollarë kriptoasete kundër rregullave të Pekinit për lëvizjet e kapitalit

Nga Kina janë nxjerrë 50 miliardë dollarë kriptoasete

Mbi 50 miliardë dollarë kriptomonedha janë nxjerrë nga Kina drejt pjesëve të tjera të botës në pjesë të tjera të botës në vitin e kaluar, çka dëshmon gjasat që  investitorët kinezë po transferojnë jashtë kufijve më shumë para nga lejojnë rregullat e Pekinit.

Qytetarët kinezë lejohen të blejnë deri në 50,000 dollarë valutë të huaj në vit në një institucion financiar. Në të kaluarën, qytetarët e pasur kanë kapërcyer kufirin përmes investimeve të huaja në pasuri të paluajtshme dhe pasuri të tjera.

Por qeveria i ka goditur këto metoda, sipas një raporti nga firma Chainalysis. “Gjatë dymbëdhjetë muajve të fundit, me ekonominë e Kinës që po vuan për shkak të luftërave tregtare dhe zhvlerësimit të juanit në momente të ndryshme, ne kemi parë një lëvizje prej 50 miliardë dollarësh nga adresat me bazë në Kinë në adresa të jashtme," tha Chainalysis.

Zotëruesit e kriptomonedhave janë duke përdorur monedhën dixhitale Teter për të lëvizur paratë e tyre.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore