Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Çmimet / Vlerësimi i BSH: Rritja e përkohshme! Asnjë rrezik për ekonominë

Çmimet / Vlerësimi i BSH: Rritja e përkohshme! Asnjë

Banka e Shqipërisë parashikon stabilizim të çmimeve në fillim të vitit të ardhshëm dhe rritjen e përgjithshme të tyre në këtë periudhë, nxitur edhe nga faktorë ndërkombëtarë e cilëson si të përkohshme.

Në një konferencë për shtyp, Guvernatori Gent Sejko tha se rritja e çmimeve justifikohet me rritjen e fortë të kërkesës botërore.

“Çmimet e lëndëve të para, të ushqimeve dhe produkteve energjetike kanë njohur një rritje të shpejtë muajve të fundit. Kjo rritje ka pasqyruar si rimëkëmbjen e kërkesës botërore ashtu edhe vështirësitë që ka pasur niveli i ofertës në nivelet e parakrizës”, tha Guvernatori.

Gjithsesi, Sejko u shpreh se rritja e çmimeve do të jetë e ndjeshme dhe mund të përbëjë një rrezik për rimëkëmbjen e ekonomisë.

Sipas tij, niveli aktual i inflacionit nuk përbën faktor rreziku për ekonominë, ndërsa u shpreh se Banka e Shqipërisë është e gatshme që të ndërhyjë me politikat e saj monetare në rast të kundërt.

“Ky ndikim pritet të jetë kalimtar, por ai përbën një faktor rreziku për nivelin e inflacionit dhe potencialisht për shpejëtsinë rimëkëmbjen ekonomike. Këshilli Mbikëqyrës është i gatshëm të rishikojë politikën monetare në mënyrë që ai të jetë në përputhje me objektivin tonë të inflacionit”, tha Sejko.

Sa i takon punësimit, kreu i Bankës së Shqipërisë tha se mbetet në nivele të ulta dhe foli edhe për ‘nevojën për të vazhduar mbështetjen dhe stimujt makroekonomikë’.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore