Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Kriza e Covid/ BE i jep 103.3 milionë euro Shqipërisë për rimëkëmbjen ekonomike dhe integrimin

Kriza e Covid/ BE i jep 103.3 milionë euro Shqipërisë për

Shqipëria do të përfitojë nga një paketë prej 103.3 milionë eurosh grante të cilat u miratuan së fundmi nga Komisioni Evropian.

Lajmi u bë me dije përmes një njoftimi për shtyp të shpërndarë në Twitter nga ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca.

“Për të ndihmuar me COVID-19, i kemi bërë disa ndreqje fondit aktual për të ndihmuar Shqipërinë në përballimin e sprovave sociale dhe ekonomike aktuale dhe të së ardhmes. Paralelisht, fondet e BE-së synojnë mbështetjen e reformave kyçe që nevojiten nga Shqipëria për të implementuar dhe vijuar përpara në rrugën e saj drejt BE-së,” – shkroi në Twitter Soreca duke cituar fjalët e Komisionerti të BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Olivér Várhelyi.

Programi i miratuar nga KE përqendrohet në çështje të tilla si shteti i së drejtës, të drejtat themelore dhe qeverisja e mirë. Përmes tij ofrohet edhe ndihmë për të trajtuar më tej pasojat e krizës së COVID-19.

Një pjesë e fondeve parashikohen për përmirësimin e kapacitetit të Strukturës së Posaçme Anti-korrupsionin (SPAK), Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH) dhe institucioneve të tjera të drejtësisë.

Përmes këtyre fondeve parashikohen gjithashtu financime për programe ekzistuese si Erasmus+ dhe Horizon2020, apo dhe për zhvillimin dhe përparimin e çështjeve të pronësisë.

Pas kwtij lajmi ka reaguar edhe ministrja e Financave, Anila Denaj e cila falendwron KE-nw pwr kwtw fond tw akorduar. "Komisioni Europian ka miratuar paketën prej 103.3 milionë euro për Shqipërinë
për t'i bërë ballë sfidave me të cilat COVID 19 po na përballë. Mirënjohje për Bashkimin Evropian 
dhe zyrën e Delegacionit të BE në Shqipëri", shkruan Denaj.

Më konkretisht programi ndahet në:

BE për Qeverisje të Mirë (€48.1 milionë)
Mbështetja e BE-së për pjesëmarrjen në Programet e Bashkimit Evropian (€1.5 milionë)
Struktura e Integrimit në BE (€8.3 milionë)
BE për Shtetin e së Drejtës (€5 milionë)
BE për të Drejtat e Pronësisë (€5.7 milionë)
Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM) Faza II (€8.7 milionë)
BE për Rimëkëmbjen Ekonomike (€26 milionë)

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore