Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Guvernatori i BSH: Borxhi? Presim të shkojë në nivelin e 80%

Guvernatori i BSH: Borxhi? Presim të shkojë në nivelin e 80%

Në intervistën e tij në Top Talk, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genc Sejko, deklaroi se borxhi i Shqipërisë është në nivelin e 79 %-shit.

“BSH është konsumator e këtij treguesi, është nënivelin e fund të tremujorit të tretë 79%, parashikimet janë që të shkojnë 80%, pra është në rritje, pasi ka qenë në nivelin e 68%”, tha Sejko.

Sipas tij kreditë e këqija ka një rritje por jo të madhe. Dikur ku nivel shkoi në 25%, ku u bënë një kërcënin serioz, u ndërmorën shumë reforma dhe u e ulën nivelin e kredive në 8,4%. Ishim optimistë që ta mbyllim në 5%, por për shkak të pandemisë ka ndryshuar ky parashikim dhe jemi rreth 8,3%, por ta shohim. Do të kemi një rritje të nivelit të kredive të këqija. Është e sigurtë”, tha Guvernatori./GazetaShqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore