Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Energjia bërthamore në listën e gjelbër, vendimi i KE shkakton përplasje të forta

Energjia bërthamore në listën e gjelbër, vendimi i KE

Komisioni Evropian është akuzuar për “greenwashing, politikën ekologjike të ndjekur, pas vendimit të tij më 31 dhjetor për të klasifikuar energjinë nga bërthamore dhe gazin natyror si “të gjelbër” në listën e tij taksonomike.

Vendimi përfundimtar ka qenë i gjatë në arritjen finale dhe është thelbësor për sigurimin e investimeve në këto lloj burimesh energjie. Për Komisionin, gazi bërthamor dhe natyror janë energjitë kyçe të tranzicionit që do t'i lejojnë shtetet anëtare të largohen nga burimet edhe më ndotëse të energjisë (siç janë termocentralet e qymyrit) duke siguruar njëkohësisht plotësimin e nevojave të Evropës për energji.

Duke "vrapuar" kundër qëllimeve klimatike

Pavarësisht se ky vendim i fundit është nxitur nga Gjermania (që favorizon gazin) dhe Franca (ku bërthama përbën mbi 70% të përzierjes së energjisë), disa kundërshtarë të klasifikimit e kanë kritikuar këtë vendim për kundërshtimin e politikës së BE-së "Fit for 55". që synon të ulë emetimet e gazeve serrë me 55% deri në vitin 2030.

Disa shtete anëtare, si Austria dhe Luksemburgu, janë kundër këtij vendimi të fundit dhe madje kanë kërcënuar se do ta çojnë BE-në në gjykatë për këtë çështje. Ministrja e Mjedisit e Austrisë Leonore Gewessler deklaroi se "Nëse këto plane zbatohen siç janë, ne do të ngremë një padi".

Organizatat joqeveritare si Fondi Botëror për Natyrën (WWF) kanë ngritur zërin e tyre ndaj shqetësimeve, duke dëshpëruar mungesën e konsultimit me qytetarët. Greenpeace – një kundërshtar i gjatë i gazit natyror dhe bërthamor – e cilësoi këtë zhvillim të fundit në politikën energjetike të Evropës si “greenwashing”.

Në mbrojtjen e tij, Komisioni shpreson se taksonomia e fundit do t'i lejojë Evropës të bëjë një tranzicion drejt një përzierjeje kryesisht të rinovueshme të energjisë pa rrezikuar sovranitetin e energjisë, ose pa rrezikuar mungesat e energjisë kur burimet e rinovueshme nuk janë ende të mjaftueshme për të siguruar nevojat e kontinentit për energji.

Për më tepër, ata theksojnë se klasifikimi i fundit do të sigurojë që investimet e ardhshme në gaz dhe bërthamor të jenë më të rregulluara dhe duhet të jenë në përputhje me standardet më të larta mjedisore dhe të sigurisë.

Duhet të theksohet se gazi natyror dhe ai bërthamor janë burime shumë të ndryshme energjie, këto të fundit që emetojnë afër zero emetime të gazrave serrë dhe më shpesh një shkak për shqetësim për shkak të sfidave të paraqitura nga mbetjet bërthamore që krijon (ndonëse ithtarët e bërthamores theksojnë se, kur të rregullohet  me ligj mirë, kjo nuk është një çështje në BE).

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore