Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Elon Musk nxjerr njoftimin, ndalon përdorimin e Bitcoin për blerjen e makinave, jep arsyen

Elon Musk nxjerr njoftimin, ndalon përdorimin e Bitcoin për blerjen e

"Tesla ka pezulluar blerjen e automjeteve duke përdorur Bitcoin. Ne jemi të shqetësuar rreth rritjes së shpejtë të përdorimit të lëndës djegëse fosile për rrjetin dhe transaksionet Bitcoin, veçanërisht qymyri i cili ka emetimet më të këqija se çdo lëndë djegëse tjetër”.

Kështu  shkroi në Twitter, bosi i kompanisë së makinave elektrike, Elon Musk, i cili më parë i kishte dhënë dritën jeshile përdorimin të kësaj monedhe digjitale.

Gjithashtu ai ka dhënë edhe arsyet se u ndërmor një vendim i tillë. “Kriptomonedhat janë një ide e mirë në shumë nivele dhe në besojmë se ai ka një të ardhme premtuese, por kjo nuk mund të vijë si një kosto e madhe për mjedisin”- shtoi Musk.

Mbështetja për kriptovalutën nga Tesla kontribuoi në çmimet e kriptovalutave, duke përfshirë bitcoin dhe dogecoin, duke u rritur në muajt e fundit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore