Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

U anuluan 5 mln usd/ Autoriteti fali firmat që rritën çmimin e miellit, PD i thërret në seancë dëgjimore

U anuluan 5 mln usd/ Autoriteti fali firmat që rritën çmimin e

Deputetet e PD depozitojne kerkesen per thirrjen ne seance degjimore te Autoritetit te Konkurences ne dt 4 Tetor.

Rritja e çmimit të bukes, që ka sjellë efekt zinxhir rritjen e çmimeve të produkteve të shportes, kane ndikuar në thellimin e varferise. Më këtë shqetesim, deputetët e PD kanë kerkuar në seancë dëgjimore kryetaren e Autoritetit te Konkurencës për t’u njohur me masat dhe procedurat e kryera nga Autoriteti për rritjen e çmimit të bukes.

Kërkesa për një seancë dëgjimore është firmosur nga ana e tetë deputetëve të opozitës, anëtarë të komisionit parlamentar të Ekonomisë. Rritja e çmimit të bukës me 20 lekë nuk u gjykua si shkelje ligji nga ana e tre anëtarëve të Autoritetit të Konkurrencës, por që pavarësisht paralajmërimeve ato tërhoqën gjobën prej 5 milionë eurosh ndaj 5 firmave të importit që e kanë kthyer në një oligopol.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore