Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Arma e re e luftës së Putin si presion ndaj Europës Britania drejt krizës më të madhe

 

Arma e re e luftës së Putin si presion ndaj Europës Britania

Vladimir Putin po akuzohet sot për kthimin e energjisë 'në një armë' duke na sugjeruar se ai do të furnizojë më shumë gaz në Evropë nëse Brukseli miraton tubacionin e diskutueshëm të Rusisë, duke anashkaluar Ukrainën, një kohë kur kriza energjetike e Britanisë u përkeqësua për miliona të cilët përballen me pagesën midis 500 dhe 800 paund më shumë në vit për energjinë e tyre në 2022.

Çmimet me shumicë të gazit u rritën në 400p dje - një rritje prej 37% në 24 orë dhe 600% në janar - por ranë në rreth 274p pas ndërhyrjes së djeshme të Presidentit rus.

Kjo erdhi ndërsa britanikët përballen me presionin më të madh në financat e tyre për më shumë se një dekadë për shkak të inflacionit, rritjes së çmimeve dhe rritjeve të shumta të taksave.

Putin besohet se po i ndalon qëllimisht furnizimet me gaz si një levë ndaj BE -së, të cilën ku dëshiron të nënshkruajnë në tubacionin e tij të ri të gazit Nord Stream 2, të drejtuar nga kompania shtetërore Gazprom, duke anashkaluar Ukrainën.

Duke dërguar çmimin me një ulje termike me 1 paund dje pasdite, Putin tha: "Le të mendojmë për rritjen e mundshme të furnizimit në treg, vetëm ne duhet ta bëjmë atë me kujdes. Vendoseni me Gazprom dhe negocioni".

Në përgjigje, Jennifer Granholm, sekretarja amerikane e Energjisë, tha se SHBA po e shikon Rusinë 'me kujdes', duke shtuar: Ne nuk duam ta shohim energjinë të kthyer në një armë".

Rritja e çmimeve të energjisë mund të shtojë 30% në faturat vitin e ardhshëm dhe gjithashtu po nxit shqetësimet për inflacionin, duke i lënë familjet në Mbretërinë e Bashkuar të përballen me një shtrëngim të mëtejshëm financiar për shkak të rritjes së çmimeve, mungesës së fuqisë punëtore dhe boshllëqeve në zinxhirët global të furnizimit.

Çmimet e benzinës janë rritur, çmimet e ushqimeve po rriten, çmimet e shtëpive po rriten dhe taksat si sigurimet kombëtare dhe taksat komunale (vendore) gjithashtu do të rriten më shpejt se pagat.

Kostoja e energjisë elektrike dhe gazit po godet gjithashtu industritë e etura për energji si çeliku, qelqi dhe kimikatet, që do të thotë se konsumatorët së shpejti do të paguajnë më shumë për një numër të madh të produkteve përfshirë makina dhe materiale ndërtimi.

Çmimet e gazit në Britani janë të lidhura ngushtë me furnizimin e Evropës nga Rusia, sepse Mbretëria e Bashkuar tani merr vetëm rreth 50 për qind të furnizimeve të saj nga pjesa e Detit të Veriut. Çmimet po rriten mes pretendimeve që Moska po i ndalon qëllimisht furnizimet ndërsa sasia e gazit në rezervat në Britani është e ulët për shkak të një dimri të gjatë.

Çmimet e energjisë elektrike po rriten gjithashtu, pa u ndihmuar nga sasia e gjeneruar nga rënia e burimeve të rinovueshme për shkak të erërave të ulëta dhe një vere të dobët për diell.

Britanikët mund të shohin faturat e tyre të energjisë të rriten me 30% vitin e ardhshëm, kanë thënë analistët, pasi furnizuesit parashikohen të "bien si domino".

Agjencia kërkimore Cornwall Insight ka parashikuar çmime të tjera të paqëndrueshme të gazit dhe rënia e mundshme edhe më shumë të furnizuesve mund të çojë kufirin e çmimit të energjisë në rreth 1,660 £ (paund) në verë. Parashikimi është afërsisht 30% më i lartë se kufiri rekord prej 1,277 £ i vendosur për dimrin 2021-22, i cili filloi në fillim të tetorit.

Joe Malinowski, themeluesi i TheEnergyShop.com, paralajmëroi për një "shpërthim të faturës së gazit", duke shtuar: "Siç qëndrojnë gjërat aktualisht, ne jemi drejtuar për një rritje tjetër prej të paktën 500 paund. Nëse gjërat nuk rregullohen së shpejti, rritjet prej 600, 700 £  apo deri edhe 800 £ nuk mund të përjashtohen".

Konsumatorët e firmave të vogla të energjisë mund të përballen me rritje edhe më të mëdha nëse furnizuesi i tyre dështon. Zoti Malinoëski paralajmëroi se "furnizuesit e energjisë po bien si gurë dominoje" dhe pa veprime politike "rezultati do të jetë i tmerrshëm për konsumatorët"./ Me shkurtime nga Daily Mail

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore