Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Anketa e BEI: Kërkesa për kredi është rritur në Ballkan, por jo nga bizneset

Anketa e BEI: Kërkesa për kredi është rritur në

Kërkesa për kredi është rritur dhe aksesi në kredi është lehtësuar në Evropën Qendrore, Lindore dhe Juglindore, por përmirësimet janë kryesisht për familjet dhe jo për bizneset.

Raportet e kredive me probleme janë përmirësuar gjatë gjashtëmujorit të fundit, por përmirësimi nuk pritet të vazhdojë gjatë gjashtëmujorit të ardhshëm, duke sinjalizuar ndjesi pasigurie përpara.

Banka Europiane e Investimeve publikoi botimin e vjeshtës 2021 të anketës së saj të huadhënies bankare. Raporti shqyrton strategjitë e bankave ndërkombëtare aktive në Europën Qendrore, Lindore dhe Juglindore dhe kushtet e tregut siç vlerësohen nga bankat që veprojnë në këto rajone.

Sipas raportit të BEI, përkundër efekteve të fuqishme të pandemisë, kërkesa për kredi është rimëkëmbur dhe kushtet e ofertës për financim kanë filluar të lehtësohen gradualisht. Kërkesa për kredi është e fortë te familjet dhe po ringjall gjithashtu segmentin e investimeve fikse të firmave. Kushtet e ofertës për kredi po lehtësohen, por kryesisht për familjet dhe jo bizneset, me kushte ende të shtrënguara veçanërisht për kompanitë e vogla.

"Anketa tregon se mbështetja ndërkombëtare dhe kombëtare ishte çelësi në mbajtjen e aktiviteteve të grupeve bankare në rajon pas ndalimit fillestar të fortë dhe të beftë të shkaktuar nga shoku pas COVID-19 në vitin 2020", - tha kryeekonomistja e BEI, Debora Revoltella.

"40 për qind e grupeve bankare që veprojnë në Ballkan synojnë të zgjerojnë aktivitetet e tyre. Ky është lajm i mirë pas situatës së trazuar të shkaktuar nga COVID-19 në vitin 2020", shtoi Luca Gattini, kreu i njësisë së sektorit makroekonomik.

"Por mbeten disa pasiguri dhe rreziqe aspektesh negative. Aksesi në financimin bankar nuk po lehtësohet ende për kompanitë. Gjithashtu, grupet bankare presin që zhvillimet pozitive në kreditë me probleme të ndalojnë. Masat rregullatore dhe të politikave do të duhet të vazhdojnë së dëshmuari mbështetjen, sidomos për të përshpejtuar investimet shumë të nevojshme në masat për klimën dhe digjitalizimin", shtoi ai.

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore