Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Akuza se abuzoi me rekrutimet për punëtorë / Facebook pranon të paguajë 14 mln dollarë

Akuza se abuzoi me rekrutimet për punëtorë / Facebook pranon

Facebook ka rënë dakord të paguajë deri në 14.25 milion dollarë për të zgjidhur paditët civile të ngritura nga qeveria amerikane me akuzat se kompania diskriminoi punonjësit shkeli rregullat federale të rekrutimit të tyre.

Dy vendbanimet e lidhura u njoftuan nga Departamenti i Drejtësisë dhe Departamenti i Punës dhe u konfirmuan nga Facebook. Departamenti i Drejtësisë dhjetorin e kaluar ngriti një padi duke akuzuar Facebook-un për dhënien e preferencave të punësimit të punonjësve të përkohshëm, përfshirë ata që mbajnë viza H-1B që lejojnë kompanitë të punësojnë përkohësisht punëtorë të huaj në profesione të caktuara të specializuara. Vizat e tilla përdoren gjerësisht nga kompanitë e teknologjisë.

Kristen Clarke, ndihmës prokurore e përgjithshme amerikane për Departamentin e Drejtësisë në Departamentin e të Drejtave Civile, e quajti marrëveshjen me Facebook historike.

"Marrëveshja përfaqëson deri tani dënimin më të madh civil që Divizioni për të Drejtat Civile ka marrë ndonjëherë në historinë 35-vjeçare të dispozitës kundër diskriminimit të Aktit të Imigrimit dhe Kombësisë", tha Clarke.

Rasti u përqëndrua në shfrytëzimin nga ana e Facebook të të ashtuquajturit certifikim të punës së përhershme, të quajtur programi PERM.

Qeveria amerikane tha se Facebook refuzoi të rekrutojë, ose punësojë punëtorë amerikanë për punë që ishin rezervuar për mbajtësit e përkohshëm të vizave sipas programit PERM.

Zgjidhjet vijnë në një kohë kur Facebook po përballet me një kontroll të shtuar të qeverisë amerikane mbi praktikat e tjera të biznesit.

Në vendbanimet e së martës, Departamenti i Drejtësisë tha se Facebook përdori praktikat e rekrutimit të dizajnuara për të penguar punonjësit amerikanë, siç është kërkesa që aplikimet të dorëzohen vetëm me postë, duke refuzuar të marrin në konsideratë punëtorët amerikanë që aplikuan për pozicione dhe punësimin e vetëm mbajtësve të përkohshëm të vizave.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore