Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Zyrtare/ Ukraina në luftë, “Eurovision 2023” do të zhvillohet në...

Zyrtare/ Ukraina në luftë, “Eurovision 2023” do të

Edhe pse përfaqësuesit e Ukrainës fituan “Eurovision 2022”, Festivali vitin e ardhshëm do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar.

Mediat e huaja shkruajnë se organizatorët vendosën se ngjarja nuk mund të mbahej në vendin fitues, Ukrainë, për shkak të pushtimit nga Rusia.

Mbretëria e Bashkuar doli e dyta këtë vit, kështu që bisedimet u hapën me BBC.

“Ne u jemi mirënjohës partnerëve tanë të BBC që treguan solidaritet me ne,” tha Mykola Chernotytskyi, kreu i transmetuesit publik të Ukrainës.

Ndërkohë ende nuk dihet se cili qytet do të presë, por qytetet duke përfshirë Glasgow, Manchester dhe Bristol kanë shprehur një interes.

Mbretëria e Bashkuar ka një numër vendesh me arena të përshtatshme, akomodim dhe lidhje transporti ndërkombëtar.

Qytetet do të duhet të provojnë se kanë objektet e duhura dhe të kalojnë një proces tenderimi, i cili do të fillojë këtë javë.

Ukraina do të kualifikohet automatikisht në finalen e madhe, siç ndodh zakonisht për fituesin, së bashku me të ashtuquajturën Big Five, e cila përfshin Mbretërinë e Bashkuar.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore