Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

“Vagon” në teatrin eksperimental/ Shfaqja e regjisorit Naser Shatrolli

“Vagon” në teatrin eksperimental/ Shfaqja e regjisorit Naser

Shfaqja “Vagon” e regjisorit Naser Shatrolli ka në qendër dinjitetin e kultit të individit në marrëdhëniet familjare.

Ajo është në provat e fundit para premierës në Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Në kuptimin filozofik “Vagon” shënjon kujtesën para se gjithash, duke na paraqitur Ballkanin e kohës së ish Jugosllavisë por edhe ish diktatorin Hoxha.

Drama rrugëton nëpër binarët e lidhjes së popujve të rajonit ballkanik. Shfaqja është format bashkëkohor, ndërsa, në domenin ideor, ngacmon drejtpërdrejtë nervat e njeriut të vetmuar në rrethana tranzicioni.

Drama ka dy personazhe që kërkojnë pronësinë e një vagoni, Neritan Liçajn dhe Altea Alushin. /tch/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore