Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

U sulmua dy muaj më parë, shkrimtari i njohur humb shikimin në njërin sy dhe përdorimin e njërës dorë

U sulmua dy muaj më parë, shkrimtari i njohur humb shikimin në

Shkrimtari Salman Rushdie ka humbur shikimin në njërin sy dhe përdorimin e njërës dorë pas sulmit që pësoi teksa përgatitej për të mbajtur një leksion në shtetin e Nju Jorkut dy muaj më parë, ka konfirmuar agjenti i tij.


Sipas Guardian, deri më tani, shkalla e plotë e lëndimeve të Rushdie ishte e paqartë, por në një intervistë me El País të Spanjës, Andrew Wylie shpjegoi se sa serioz dhe ndryshim i jetës kishte qenë sulmi.

“Plagët e tij ishin të thella, por ai gjithashtu ka humbur shikimin e njërit sy. Ai kishte tre plagë të rënda në qafë. Njëra dorë është e paaftë sepse i janë prerë nervat në krah. Dhe ai ka rreth 15 plagë të tjera në gjoks dhe bust. Pra, ishte një sulm brutal.”- tha Wylie.


Agjenti nuk pranoi të thoshte nëse Rushdie ishte ende në spital, duke thënë se gjëja më e rëndësishme ishte që shkrimtari të jetonte. Wylie tha gjithashtu se ai dhe Rushdie kishin biseduar për mundësinë e një sulmi të tillë në të kaluarën.

Personi i akuzuar për therjen me thikë të Rushdie u deklarua i pafajshëm për akuzat për tentativë vrasje dhe sulm të shkallës së dytë kur u paraqit në gjykatë më 18 gusht.


Autori 75-vjeçar, i cili mori kërcënime me vdekje nga Irani në vitet 1980 pas botimit të romanit të tij Vargjet Satanike, u godit me thikë në qafë dhe në bust ndërsa doli në skenë për të mbajtur një fjalim mbi lirinë artistike në Institutin Chautauqua në 12 gusht.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore