Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

U botua për 320 vite, MBYLLET gazeta print austriake më e vjetër në botë

U botua për 320 vite, MBYLLET gazeta print austriake më e vjetër

Parlamenti i Austrisë vendosi të ndërpresë botimin print të një nga gazetave më të vjetra të përditshme në botë, “Wiener Zeitung”.

Ajo  do të shndërrohet në një faqe interneti, si dhe një shkollë gazetarie dhe një agjenci përmbajtjesh për organet publike.

Pavarësisht kritikave të rënda nga artistët dhe partitë opozitare, koalicioni konservator i të gjelbërve vendosi gjithashtu që gazeta 320-vjeçare në të ardhmen do të shtypet vetëm një herë në muaj.

Gazeta u themelua në 1703 si një gazetë e quajtur Ditari i Vjenës

Aktualisht gazeta, e njohur për cilësinë e saj gazetareske dhe pikëpamjet e saj të pavarura politikisht, shet vetëm rreth 8 000 kopje në ditë dhe financohet kryesisht nga partnerët e biznesit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore