Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Thelma & Louise, filmi që theu tabutë e botës perëndimore

Thelma & Louise, filmi që theu tabutë e botës

Rreth 30 vite më parë, Geena Davis dhe Susan Sarandon u ngjitwn në lartësi të reja të yjeve për rolet e tyre kryesore në krim nw  filmin dramatik Thelma & Louise.

Në filmin e vitit 1991, aktorët amerikanë luajtën dy gra udhëtimi i personazheve të të cilave sfidoi nocionet tradicionale të feminitetit.

Tani mbretëror i Hollywood, dyshja morën pjesë në një shfaqje të veçantë për të shënuar 30 vjetorin e filmit të Premten.

Në eventin e Los Anxhelos, Davis dhe Sarandon vlerësuan impaktin e filmit.

Kur filmi u lëshua, media parashikoi se do të kishte "kaq shumë filma me protagonistë grash, për gra, fotografi femra në rrugë, çfarëdo qoftë", tha Davis në një seancë Q&A, sipas Hollywood Reporter.

"Po mendoj, hot dog, le të ulemi të presim që të ndodhë gjithë ky ndryshim magjik. Ne jemi akoma duke pritur. Me të vërtetë nuk ndodhi. Duket sikur çdo pesë vjet apo më shumë, ekziston një film tjetër me protagonist gra që është një hit i madh dhe njerëzit thonë, 'Epo tani gjithçka do të ndryshojë,' dhe me të vërtetë nuk ka ndryshuar. "

Filmi i ndryshoi jetën e Davis, 65 vjeçe dhe Sarandon, 74 vjeçe. Drejtuar nga Ridley Scott, filmi pati një sukses kritik dhe komercial, duke fituar Skenarin më të Mirë Origjinal në Academy Awards, ku mori gjashtë nominime.

Davis dhe Sarandon vazhduan të vazhdojnë karrierën e tyre të ndritshme, secila duke mbledhur vlerësime të shumta, përfshirë Oskarët, për aktrimin e tyre.

Parë si një rrugë feministe nga shumë njerëz, Thelma & Louise vetëm ua shkatërroi kredencialet.

Thelma & Louise, filmi që theu tabutë e botës

Për ata qënuk e kanë parë atë, filmi e bën Davisin nw rolin e Thelma-s, një amvise zemërbutë, shoqja e së cilës Louise - e cila interpretohet nga Sarandon - e bind atë të arratisen në një udhëtim impulsiv rrugor.

Por gjatë rrugës, një sërë rrethanash fatkeqe shpejt i ccojnw ata në telashe me ligjin.

Kur Louise qëllon fatalisht një burrë që përpiqet të përdhunojë Thelmën në një lokal, çifti vendos të ikë në Meksikë, duke lënë prapa jetën e tyre të vjetër.

Paralajmërim për shikuesit: filmi përfundon në modë dramatike, duke arritur kulmin në një ndjekje policie që sheh Thelma dhe Louise duke u puthur përpara se të ngasin makinën një humnere në Grand Canyon.

Portretizimi i filmit i Thelma dhe Louise si gra të kurajoze, të pavarura të përgatitura të rrezikojnë të gjitha për miqësi u vlerësua si një hap përpara për fuqizimin e grave në Hollywood.

Megjithatë, disa kritikë meshkuj kundërshtuan paraqitjen e dhunën ndaj burrave në film.

“Unë nënvlerësova plotësisht se po ktheheshim në territorin kontrolluar nga meshkuj të bardhë heteroseksualë”, tha Sarandon në eventin e së Premtes.

Thelma & Louise, filmi që theu tabutë e botës

"Ata u ofenduan dhe na akuzuan për glorifikimin e vrasjes dhe vetëvrasjes dhe të të gjithë gjwrat e fëmijëve. Nuk dukej si diçka e madhe, dukej sikur ishte e pazakontë që do të kishte një grua me të cilën ju mund të ishit miq në një film”.

Për Dejvisin, reagimi i vlefshëm ishte, sidomos për nivelin në të cilën filmi frymëzoi gratë.

“Reagimi nga gratë ishte aq i fortë dhe asnjëherë nuk e kisha parë më parë. Kjo më bëri të kuptoj se sa pak mundësi kemi për gratë për të dalë [nga] një film duke u ndjerë i fuqizuar nga personazhi i femrës", u citua Davis të thoshte nga Revista Variety.

"Kjo më bëri të mendoj, 'mirë, unë me të vërtetë do të mendoj se çfarë do të mendojnë gratë në publik për karakterin tim nga tani e tutje."

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore