Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Sonte finalja e madhe e “Eurovision”, çfarë duhet të dini

Sonte finalja e madhe e “Eurovision”, çfarë duhet

Më datë 10 dhe 12 maj u mbajtën dy gjysmëfinalet e “Eurovision 2022”, ku u shpallën dhe pjesëmarrësit që kaluan për në finalen e madhe që do të mbahet ditën e sotme në Torino të Italisë.

Pas konferencës për shtyp të dy gjysmëfinaleve, EBU zbuloi rendin e drejtimit për shfaqjen e madhe. “We Are Domi” i Republikës Çeke do të hapë finalen me “Lights Off” dhe “Stefan” i Estonisë do ta mbyllë mbrëmjen me “Hope”.

Por si vendoset rendi i performancave?

Është bërë e ditur se rendi i këngëve të Eurovizionit vendoset përmes një procesi me dy hapa. Së pari, finalistët zgjedhin rastësisht nëse do të performojnë në pjesën e parë apo në gjysmën e dytë të finales së madhe. Prodhuesit më pas rregullojnë aktet duke marrë parasysh dy kritere kryesore.

Si fillim duke krijuar një shfaqje interesante pra duke përzier zhanret dhe rrjedhën vizuale dhe ndjesinë e shfaqjes dhe kriteri tjetër është nga ana praktike, se sa kohë do të duhet për të ndërtuar dhe zbërthyer skena të ndryshme në varësi të skenografisë të secilës performancë.

Duke marrë parasysh këto lind pyetja nëse ndikon kjo vendosje në shanset e një vendi për fitore?

Në përgjithësi konsiderohet e favorshme për të performuar nga një pozicion i mëvonshëm pra në gjysmën e dytë të natës. Disa fitues të kohëve të fundit performuan në gjysmën e dytë të shfaqjes, duke përfshirë Måneskin të Italisë (e 24-ta në 2021), Netta e Izraelit (e 22-ta në 2018), Jamala e Ukrainës (e 21-ta në 2016) dhe Danimarka Emmelie de Forest (e 18-ta në 2013).

Por fitorja nga një pozicion i mëparshëm nuk është i padëgjuar. Måns Zelmerlöw i Suedisë (10), Salvador Sobral i Portugalisë (11) dhe Holandez Duncan Laurence (12) performuan të gjithë në pjesën e parë.

Pozicioni i vetëm i renditjes që nuk ka nxjerrë kurrë një fitues është vendi i dytë, i konsideruar shpesh si “faza e vdekjes”. Por le të mos harrojmë ka një herë të parë për çdo gjë!

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore