Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Shuhet në moshën 80-vjeçare shkrimtari dhe akademiku i njohur

Shuhet në moshën 80-vjeçare shkrimtari dhe akademiku i njohur

Ndahet nga jeta në moshën 80-vjeçare shkrimtari i njohur shqiptar Luan Starova. Lajmin e ka bërë me dije vajza e tij në një status në rrjetet sociale. Blerina Starova shkruan se shkrimtari i njohur do të përcillet në banesën e fundit ditën e nesërme në Butel.

“Na le pa fjalë dhe me kujtime të paharrueshme babi  Me dhimbje të madhe ju njoftojmë se sot ndërroi jetë gjyshi, bashkëshorti dhe babai ynë Luan Starova.

Varrimi do të jetë nesër më 25. 02.2022 në varrezat në Butel, ndërsa falja në Xhaminë e Çairit në Namazin e Xhumasë. Për shkak të pandemisë, të pame nuk do të ketë”, shkruan Blerina Starova.

Edhe nënkryetari i Akademisë së Shkencave Vaso Tole ka bërë një reagim duke shkruar se vepra që la pas Starova e përkthyer në më shumë se 30 gjuhë të votës është pavdekësia e tij.

“Shkrimtari i shquar, miku dhe akademiku Luan Starova u nda fizikisht nga jeta. Ngushëllimet më të thella bashkëshorte Gëzimes, vajzave, miqve, kolegëve dhe lexuesve të shumtë të veprës së Tij, si dhe bashkësisë akademike në Shqipëri, Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut.

Vepra që la pas e përkthyer në mbi 30 gjuhë të botës është pavdekësia e Tij, e cila do ta shenjojë emrin e Luan Starovës tek ndër më të medhenjtë shkrimtarë të gjuhës sonë. Amin!”, shkruan Vaso Tole.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore