Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Shuhet ikona e muzikës dhe televizionit italian, lamtumirë mbretëresha Raffaella Carra

Shuhet ikona e muzikës dhe televizionit italian, lamtumirë

Raffaella Carrà vdiq sot në moshën 78 vjeç. "Raffaella na ka lënë. Ajo ka shkuar në një botë më të mirë, ku njerëzimi i saj, e qeshura e saj e pagabueshme dhe talenti i saj i jashtëzakonshëm do të shkëlqejnë përgjithmonë."

Me këto fjalë Sergio Japino jep njoftimin e trishtuar që bashkohet me dhimbjen e nipave të adhuruar Federica dhe Matteo, të Barbara, Paola dhe Claudia Boncompagni, të miqve të përjetshëm dhe bashkëpunëtorëve më të ngushtë.

Gjatë karrierës së saj të gjatë Raffaella Carrà është bërë një ikonë e muzikës dhe televizionit italian, duke gjetur vlerësime të mëdha edhe jashtë vendit, veçanërisht në Spanjë.

"Raffaella Carrà ndërroi jetë në orën 16.20 sot, pas një sëmundjeje që për ca kohë kishte sulmuar atë trupin e saj, kaq të vogël dhe megjithatë kaq plot energji të tejmbushur", thuhet në një deklaratë të lëshuar nga agjencitë.

"Ajo kishte një forcë e pandalshme, e cila e ka imponuar atë në krye të sistemit yll botëror, një vullnet i hekurt që nuk e ka braktisur kurrë deri në fund, duke u siguruar që asgjë nga vuajtjet e saj të thella të mos dalë jashtë. Gjesti i njëmbëdhjetë i d 'love për audiencën e saj dhe për ata që ndanin afeksionin e saj, në mënyrë që kalvari i saj personal të mos shqetësonte kujtimin e ndritshëm të saj ".

"Një grua e jashtëzakonshme por e pajisur me një thjeshtësi të habitshme, ajo nuk kishte pasur fëmijë të fëmijëve - gjithmonë thoshte ajo - kishte mijëra prej tyre, si 150 mijë të bëra për të adoptuar në distancë falë "Amore", programi që shumica e të gjithë kishin mbetur. në zemër ".

Varrimi do të përcaktohet së shpejti. "Në disponimet e saj të fundit, Raffaella kërkoi një arkivol të thjeshtë prej druri të papërpunuar dhe një urnë për të përmbajtur hirin e saj. Në orën më të trishtuar, gjithmonë unike dhe e paimitueshme, si e qeshura e saj e madhe", vazhdon deklarata.

Lindur në Bolonjë në 18 qershor 1943 si Raffaella Maria Roberta Pelloni, valltare dhe këngëtare Raffaella Carrà, pas debutimit të saj televiziv në "Tempo di danza" (1961), së bashku me Lelio Luttazzi, dhe në komedinë muzikore "Scaramouche" (1965) , në 1970 ai zbarkoi në Canzonissima, duke u bërë i njohur për publikun e gjerë. Kështu ishte që Carrà u bë vajza e parë në ekran të vogël bardh e zi.

Ajo arriti sukses të dukshëm në 1984 me "Pronto, Raffaella", i cili arriti vlerësime të jashtëzakonshme për zonën e meridianëve. Prezantuesja e "Domenica in" (1986) gjithashtu për Rai, në 1987 ajo kaloi për një periudhë të shkurtër në Canale 5, dhe më pas u kthye në Raiuno në 1991 me programin "Fantastico 12". Pas një ndërhyrje katër-vjeçare në Madrid, ku ajo solli programin "Hola Raffaella" për televizionin spanjoll, ajo u kthye në Itali në 1995 duke ri-propozuar me sukses veten në "Carramba! Çfarë surprize" (1995-97 dhe 2002), një shfaqje e frymëzuar nga shumëllojshmëria britanike "Surprizë, surprizë".

Ajo pastaj vazhdoi të mbledhë mbështetje duke prezantuar "Carramba! Che fortuna" (1998-2000 dhe 2008) dhe "Segreti e… bugie" (1999), gjithashtu në Raiuno. Në vitin 2001 ai organizoi Festivalin e Sanremos, në vitin 2004 programin "rendrrat", ndërsa "Amore" në vitin 2006 ishte kushtuar birësimeve në distanca të gjata. Në vitin 2007 u lançua "Raffica Carrà", një koleksion video-muzikor i temave të shumta televizive që interpretoi . Në 2013 ajo u kthye në ekranin e vogël në Raidue si trajnere e talentshow "The Voice of Italy" dhe albumi i saj i fundit "Replay" u lansua. Në vitin 2015 ai drejtoi shfaqjen e talenteve "Forte forte forte" në Raiuno dhe ndërpreu pjesëmarrjen e tij në "The Voice of Italy", e cila u rifillua vitin e ardhshëm. Në vitin 2019 është programi i saj i fundit ""A raccontare comincia tu" - në Raitre.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore