Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Shuhet aktori që theu barrierat racore të Hollivudit

Shuhet aktori që theu barrierat racore të Hollivudit

Sidney Poitier, i pari aktor me ngjyrë që fitoi çmimin Oscar për aktorin më të mirë ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Vdekja e yllit të Hollivudit u konfirmua nga zyra e Fred Mitchell, ministrit të punëve të jashtme të Bahamas.

Poitier ishte një aktor gjurmëlënës dhe një humanitar dhe diplomat i respektuar. Ai fitoi çmimin Oscar për aktorin më të mirë për filmin “Zambakët e fushës” në 1963. Gazetarja amerikane Oprah Ëinfrey tha se ai "kishte një shpirt të madh".

I lindur në Miami, ai u rrit në një fermë domatesh në Bahamas dhe u transferua në Nju Jork në moshën 16-vjeçare. Ai u regjistrua për një periudhë të shkurtër në ushtri dhe bëri disa punë të çuditshme ndërkohë që merrte mësime aktrimi, rrugës për t'u bërë një yll i skenës dhe ekranit në vitet 1950 dhe ‘60.

Poitier theu barrierat racore në Hollyëood. Paraqitja e tij në The Defiant Ones në 1958 i dha atij nominimin e tij të parë për Oscar, në vetvete një arritje historike për një aktor me ngjyrë në një kategori kryesore në atë kohë.

Pesë vjet më vonë mori lavdinë për Zambakët e Fushës, në të cilën luajti një artizan që ndihmon murgeshat gjermane të ndërtojnë një kishëz në shkretëtirë. Duke folur në një transmetim të drejtpërdrejtë në Facebook të premten, Kryeministri i Bahamas, Philip Davis tha: "I gjithë Bahamas-i ynë është i pikëlluar. Por, edhe pse ne vajtojmë, ne festojmë jetën e një bahamiani të madh."

"Forca e tij e karakterit, gatishmëria e tij për t'u ngritur dhe për t'u numëruar dhe mënyra se si ai komplotoi dhe lundroi në rrugëtimin e jetës së tij”, shtoi ai.

“Djali që u zhvendos nga ferma e domates për t'u bërë kamarier në Shtetet e Bashkuara, një i ri që jo vetëm e mësoi veten të lexonte dhe të shkruante, por që e bëri shprehjen e fjalëve, mendimeve dhe ndjenjave në qendër të karrierës së tij”, deklaroi kryeministri i Bahamasit.

Aktori ishte i rregullt në ekranin e madh gjatë kohës së segrecionit racor në SHBA, duke u shfaqur në një Patch of Blue në 1965 dhe më pas Heat of the Night një vit më pas, e ndjekur nga Guess Who's Coming to Dinner, duke luajtur rolin e një afroamerikani të fejuar me një vajzë të bardhë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore