Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Shfaqja e parë e Prados pas bllokimit ringjall debatin mbi mizogjininë

Shfaqja e parë e Prados pas bllokimit ringjall debatin mbi mizogjininë

Fytyra e fundit që takon vizitorët në ekspozitën e Prados, e para pas bllokimit, është një nga ato shumë pak që duket se shikon spektatorin drejt e në sy.

Vështrimi i ftohtë i artistes portugeze-spanjolle, Maria Roësset, pa faj, me turp – vjen si diçka lehtësuese pas serive të shenjta, të hijshme dhe shpesh të trishtueshme ë fotove që i paraprijnë asaj.  

Për të arritur Roësset, duhet të drejtohet një dorezë; nga gratë e përshkruara në art ndryshe të rëna, krenare, të çmendura, të zhveshura dhe njëra madje paraqitet si femër fatale, fytyra e saj lahet pjesërisht në dritën e kuqe dhe një cigare e shtrënguar në një mbajtëse midis gishtave të saj.

Shfaqja e parë e Prados pas bllokimit ringjall debatin mbi mizogjininë

Ekspozita, titulli i së cilës është “Vizitorët e Paftuar”, eksploron sesi veprat artistike të blera nga shteti spanjoll midis 1833 dhe 1931 i trajtojnë gratë si njerëz dhe artiste.  

Shfaqja është e ndarë në 17 seksione vetë-shpjeguese të tilla si “forma patriarke”, “arti i indoktrinimit”, udhëzimi për njerëzit e zymtë”, “nënat nën gjykim” dhe “ndot”.

Sipas kuratorit, Carlos G Navarro, një nga qëllimet është të shpjegojë “sesi shteti dhe klasat e mesme erdhën për të rregulluar dhe vlerësuar publikisht imazhe, prototipa dhe klishe të caktuara që përfundimisht u bënë një imagjinatë kolektive, në të cilën gratë ishin gjithmonë të përfaqësuara në mënyra të caktuara”.

Pjesa e dytë e ekspozitës tregon se si gratë më në fund arritën të ftonin veten në mbrëmje duke punuar në rolet më pak kërcënuese të miniaturistëve, kopjuesve dhe piktorëve të jetës së vdekur dhe luleve.

Shfaqja e parë e Prados pas bllokimit ringjall debatin mbi mizogjininë

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore