Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Sa është çmimi? Bob Dylan shet të gjithë katalogun e këngëve të tij

Sa është çmimi? Bob Dylan shet të gjithë katalogun e

Bob Dylan ka shitur të gjithë katalogun e tij të këngëve, i cili përfshin më shumë se 600 këngë për 60 vjet. Shitja është kryer në një “marrëveshje historike” me Universal Music Publishing Group.

Marrëveshja midis Dylan dhe kompanisë u njoftua këtë të hënë. Është një ndryshim i madh për këngëtarin dhe autorin e këngëve, i cili ka kontrolluar pjesën më të madhe të pronës së tij intelektuale, sipas raporteve të shumta.

Sa është çmimi? Bob Dylan shet të gjithë katalogun e

Edhe pse kushtet financiare nuk janë bërë të ditura, “New York Times” shkruan se ajo vlerësohet në më shumë se 300 milionë dollarë.

“Të përfaqësosh trupin e punës së një prej kompozitorëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave - rëndësia kulturore e të cilit nuk mund të mbivlerësohet – është njëkohësisht një privilegj dhe një përgjegjësi”, ka thënë CEO i Universal Music Publishing Group, Jody Gerson.

Ndërsa Sir Lucian Grainge i Universal Music Group ka shtuar se nuk “është sekret që arti i shkrimit të këngëve është çelësi themelor për të gjithë muzikën e shkëlqyer, as nuk është sekret që Bob është një nga praktikuesit më të mëdhenj të këtij arti”.

Sa është çmimi? Bob Dylan shet të gjithë katalogun e

"Të shkëlqyera dhe prekëse, frymëzuese dhe të bukura, depërtuese dhe provokuese, këngët e tij janë të përjetshme - qofshin ato të shkruara më shumë se gjysmë shekulli më parë apo dje”, ka përfunduar Grainge.

Dylan, 79 vjeç, ka këngë të shumta të famshme, duke përfshirë "The Times They Are a-Changin '", "Like a Rolling Stone" dhe "Mr. Tambourine Man".

Ndërkohë në fillim të këtij viti, ai publikoi këngën e tij të parë në tetë vjet të titulluar “Murder Most Foul”. Një këngë 17-minutëshe në lidhje me vrasjen e ish-pesidentit të SHBA, John F. Kennedy.

Sa është çmimi? Bob Dylan shet të gjithë katalogun e

Sa është çmimi? Bob Dylan shet të gjithë katalogun e

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore