Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

“Nobel” në letërsi/ Shkrimtarja e njohur franceze vlerësohet me çmimin e madh për 2022

“Nobel” në letërsi/ Shkrimtarja e njohur franceze

Shkrimtarja e njohur franceze Annie Ernaux është vlerësuar ditën e sotme me çmimin Nobel në letërsi në Akademinë Suedeze në Stokholm.

Bëhet me dije sipas mediave të huaja se Annie Ernaux i është dhënë çmimi “për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ajo zbulon rrënjët, largimet dhe kufizimet kolektive të kujtesës personale”, tha komiteti i çmimit Nobel.

Ndërsa në vitin 2021, shkrimtari i lindur në Tanzani nga Britania e Madhe, Abdulrazak Gurnah, puna e të cilit fokusohet në ndikimin e migrimit, fitoi çmimin Nobel “për depërtimin e tij të pakompromis të efekteve të kolonializmit dhe fatit të refugjatit në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve”.

Kujtojmë që këtë vit edhe Ismail Kadare ka qenë sërish pretendentë për Nobelin e Letërsisë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore