Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Nga filmi tek aktori më i mirë/ Kjo është lista e plotë e fituesve në Oscar

Nga filmi tek aktori më i mirë/ Kjo është lista e plotë

Mbrëmjen e së dielës u mbaj ceremonia e shumëpritur e ndarjes së Çmimeve Oscars. Eventi i rëndësishëm u drejtua nga Regina Hall, Amy Schumer dhe Wanda Sykes.  

Filmi “CODA” fitoi 3 çmimet për të cilat ishte nominuar, përfshirë filmin më të mirë dhe një fitore historike për Troy Kotsur, i cili fitoi për aktorin më të mirë dytësor, duke u bërë njeriu i parë i shurdhër që fitoi një çmim Oscar për aktrim. Ndërsa Will Smith mori çmimin për aktorin më të mirë.

LISTA E PLOTË E FITUESVE

Filmi më i mirë

Belfast

Coda – FITUES

Don’t Look Up

Drive My Car

Dune

King Richard

Licorice Pizza

Nightmare Alley

The Power of the Dog

West Side Story

Regjia më e mirë

Kenneth Branagh (Belfast)

Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)

Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)

Jane Campion (The Power of the Dog) – FITUESE

Steven Spielberg (West Side Story)

Aktori më i mirë

Javier Bardem (Being the Ricardos)

Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

Andrew Garfield (tick, tick … BOOM!)

Will Smith (King Richard) – FITUES

Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

Aktorja më e mirë

Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) – FITUESE

Olivia Colman (The Lost Daughter)

Penélope Cruz (Parallel Mothers)

Nicole Kidman (Being the Ricardos)

Kristen Stewart (Spencer)

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist

Jessie Buckley (The Lost Daughter)

Ariana DeBose (West Side Story) – FITUESE

Judi Dench (Belfast)

Kirsten Dunst (The Power of the Dog)

Aunjanue Ellis (King Richard)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist

Ciarán Hinds (Belfast)

Troy Kotsur (Coda) – FITUES

Jesse Plemons (The Power of the Dog)

JK Simmons (Being the Ricardos)

Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

Efektet vizuale

Dune – FITUES!

Free Guy

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

No Time to Die

Spider-Man: No Way Home

Produksioni

Dune – FITUES

Nightmare Alley

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

West Side Story

Filmi më i mirë ndërkombëtar

Drive My Car – FITUES

Flee

The Hand of God

Lunana: A Yak in the Classroom

The Worst Person in the World

Kinematografia

Dune – FITUES

Nightmare Alley

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

West Side Story

Kënga më e mirë origjinale

Be Alive (King Richard)

Dos Oruguitas (Encanto)

Down to Joy (Belfast)

No Time to Die (No Time to Die) – FITUESE

Somehow You Do (Four Good Days)

Dokumentari me metrazh të shkurtër

Audible

Lead Me Home

The Queen of Basketball – FITUES

Three Songs for Benazi

When We Were Bullies

Dokumentari më i mirë

Ascension

Attica

Flee

Summer of Soul – FITUES

Writing With Fire

Filmi më i mirë i animuar

Encanto – FITUES

Flee

Luca

The Mitchells Vs the Machines

Raya and the Last Dragon

Grimi dhe flokët

Coming 2 America

Cruella

Dune

The Eyes of Tammy Faye – FITUES

House of Gucci

Editimi

Don’t Look Up

Dune – FITUES

King Richard

The Power of the Dog

tick, tick… BOOM!

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

Ala Kachuu – Take and Run

The Dress

The Long Goodbye – FITUES

On My Mind

Please Hold

Filmi i animuar me metrazh të shkurtër

Affairs of the Art

Bestia

Boxballet

Robin Robin

The Windshield Wiper – FITUES

Skenari origjinal më i mirë

Belfast (Kenneth Branagh) – FITUES

Don’t Look Up (Adam McKay, David Sirota)

Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)

King Richard (Zach Baylin)

The Worst Person in the World (Eskil Vogt, Joachim Trier)

Skenari më i mirë i përshtatur

Coda (Sian Heder) – FITUES

Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe)

Dune (Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve)

The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)

The Power of the Dog (Jane Campion)

Kompozimi më i mirë

Don’t Look Up

Dune – FITUES

Encanto

Parallel Mothers

The Power of the Dog

Sound

Belfast

Dune – FITUES

No Time to Die

The Power of the Dog

West Side Story

Kostumografia

Cruella – FITUES

Cyrano

Dune

Nightmare Alley

West Side Story

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore