Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

“Në një portokalle moj”/ Ndahet nga jeta autorit i këngës së njohur

“Në një portokalle moj”/ Ndahet nga jeta autorit i

Në një portokalle moj
të ndala une ty
lulet e limonit moj
të binin në sy

Ngrije kokën lartë moj
se më dogji malli
bjente gusha jote moj
aromë portokalli…

Këto janë disa nga vargjet e këngës së njohur vlonjate që është kënduar për vite me radhë dhe mbeten të paharruara për të gjithë ne. Autori i sa, regjizori Fabit Beqiri është ndarë dje nga jeta. 

Gazetari Enrik Mehmeti tregon dhe domethënien e këtyre vargjeve të bukura, siç ju ka rrrëfyer vetë Fabit Beqiri. 

“Rrugët e Vlorës kanë qënë të mbushura me limon dhe portokalle. Ne e nisnim ngacmimin te limonët dhe e vazhdonim te pemët e portokalleve, kjo ishte dhe kuptimi i agrumeve te kënga që kam shkruar për të bukurën Dashuri”, i ka rrëfyer Bitja, siç e njihnin në Vlorë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore