Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Ndryshime në Galerinë e Arteve, studiuesi i njohur: Është shumë i vonuar, por...

Ndryshime në Galerinë e Arteve, studiuesi i njohur: Është

Këshilli Kombëtar i Territorit ka marrë një tjetër vendim për Muzeun Historik të Arteve të Bukura, ku është dhënë leje ndërtimi për restaurim dhe rikonstruksion.

Në titullin e vendimit bie në sy edhe fjala “shtesë” çka e bën të paqartë ndërhyrjen që do të kryhet pra nëse do të ketë shtesë me një objekt të ri bashkë me atë aktual.

Kjo u diskutua sot në emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, ku në një lidhje “Skype” ishte studiuesi Auron Tare. Ai e nisi fjalën duke thënë se brenda kësaj jave kemi folur për 3 godina, duket se trashëgimia kulturore po kthehet në vëmendje.

Ndryshime në Galerinë e Arteve, studiuesi i njohur: Është

“Rikonstruksioni i një godine siç është Galeria e Artit, është shumë e vonuar. Pikturat nuk ruhen në kushte që ruhen në çdo vend tjetër, pasi janë një trashëgimi e madhe. Ajo godinë duhet të restaurohet, por nëse do të ketë shtesa kjo i përket një debati më të madh publik.

Rishikimi i tërësisë kërkon një debat profesional dhe publik. Është një nga godinat kryesore të aksit të bulevardit, i cili po humbet identitetin që i kanë dhënë italianët.

Bulevardi i Tiranës që është një vepër unikale në Ballkan, këtë lloj aksi kaq të mrekullueshëm duhet ta ruajmë. Është një debat për arkitektët dhe ekspertët e fushës. Por në syrin tim është e rëndësishme, që nëse do të ketë ndërhyrje të tilla, do një debat të madh nëse do ta ndryshojmë apo jo”, tha Tare.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore