Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

“Liturgjia Hyjnore në Pentagram”, vepra monumentale e muzikologut Theodhor Peci

 “Liturgjia Hyjnore në Pentagram”, vepra monumentale e

“Liturgjia Hyjnore” (Vëllimi i I), është libri i ri studomor-shkencor i muzikologut dhe studiuesit të mirënjohur të muzikës bizantine kishtare, Theodhor Peci.

Botimi i ri i Theodhor Pecit, që titullohet “Liturgjia Hyjnore në pentagram” është unik në llojin e vet, pasi na ofron për herë të parë studimin e historisë së Artit Psaltik në Shqipëri. Me këtë studim, ai jep një kontribut të madh në ringjalljen e Muzikës Bizantine në vendin tonë.

“Liturgjia Hyjnore në Pentagram”, vepra monumentale e

Libri është shumë voluminoz me 650 faqe, ku në të do të gjeni 47 himne kerubike, 45 liturgjike si dhe 53 himne hyjlindësore, të përshtatura e të kompozuara posaçërisht për gjuhën tonë shqipe.

Veç vlerave studimore, ky botim ka dhe vlera praktike, pasi mund të përdoret lehtësisht dhe për kryerjen e Liturgjive të përditshme, apo dhe Liturgjive kremtuese.

“Liturgjia Hyjnore në Pentagram”, vepra monumentale e

Pas botimit të librit të parë muzikor themelor, “Anastasimatari“ me autor Theodhor Peci, ky është libri i dytë i korpusit të librave muzikorë të botuar nga Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, nën përkujdesjen e veçantë të Fortlumturisë së tij, Kryepiskopit Anastas, për ringjalljen e Muzikës Bizantine në Shqipëri.

Veçantia e këtij libri qëndron te përshtatja dhe kompozimi i të gjitha himneve të Liturgjisë Hyjnore në të tetë tingujt (“tonalitetet”) e Artit Psaltik, si dhe tek shumëllojshmëria e variacioneve e tyre kompozicionale edhe brenda të njëjtit tingull.

“Liturgjia Hyjnore në Pentagram”, vepra monumentale e

Të gjitha këto himne, mbulojnë çdo nevoje liturgjike, ato mund të përdoren si për kryerjen e liturgjive të përditshme, ashtu edhe për kryerjen e liturgjive kremtuese ( panegjirike ) të kompozuara nga melurgë tradicionalë që kanë mbizotëruar brenda traditës psaltike të dy shekujve të fundit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore