Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Lista e plotë e fituesve të Grammys 2022

Lista e plotë e fituesve të Grammys 2022

Të dielën mbrëma u mbajt ceremonia e 64-T E ndarjes së Çmimeve Grammy. Nga MGM Grand Garden Arena në Las Vegas, yjet e muzikës morën çmime të rëndësishme për karrierën e tyre.

Jon Batiste - i cili u nominua për 11 Grammy - ishte fituesi i madh i natës, duke marrë pesë trofe, duke përfshirë albumin e vitit për 'We Are'.

Lista e plotë e fituesve:

Record of the Year

"Leave the Door Open" - Silk Sonic — Winner
"I Still Have Faith In You" - ABBA
"Freedom" - Jon Batiste
"I Get a Kick Out of You" - Tony Bennett and Lady Gaga
"Peaches - Justin Bieber ft. Daniel Caesar and Giveon
"Right On Time" - Brandi Carlile
"Kiss Me More" - Doja Cat featuring SZA
"Happier Than Ever" - Billie Eilish
"Montero (Call Me By Your Name)" - Lil Nas X
"drivers license" - Olivia Rodrigo

Album of the Year

"We Are" - Jon Batiste — Winner
"Love For Sale" -Tony Bennett and Lady Gaga
"Justice" - Justin Bieber
"Planet Her"- Doja Cat
"Happier Than Ever" - Billie Eilish
"Montero" - Lil Nas X
"Back of my Mind" - H.E.R.
"sour" - Olivia Rodrigo
"Evermore" - Taylor Swift
"Donda" - Kanye

Song of the Year

"Leave The Door Open" - Silk Sonic — Winner
"Bad Habits" - Ed Sheeran
"A Beautiful Noise" - Alicia Keys & Brandi Carlile
"drivers license" - Olivia Rodrigo
"Fight For You" - H.E.R.
"Happier Than Ever" - Billie Eilish
"Kiss Me More" - Doja Cat featuring SZA
"Montero (Call Me By Your Name)" - Lil Nas X

"Peaches" - Justin Bieber featuring Daniel Caesar and Giveon
"Right On Time" - Brandi Carlile

Best New Artist

Olivia Rodrigo – Winner
Arooj Aftab
Jimmy Allen
Baby Keem
FINNEAS
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid LAROI
Arlo Parks
Saweetie

Best Pop Solo Performance

"drivers license" - Olivia Rodrigo — Winner
"Anyone" - Justin Bieber
"Right On Time" - Brandi Carlile
"Happier Than Ever" - Billie Eilish
"Positions" - Ariana Grande
Best Pop Duo/Group Performance
"Kiss Me More" - Doja Cat featuring SZA — Winner
"I Get A Kick Out Of You" - Tony Bennett and Lady Gaga
"Lonely" - Justin Bieber and Benny Blanco
"Butter" - BTS
"Higher Power" - Coldplay

Best Traditional Pop Vocal Album

"Love For Sale" - Tony Bennett & Lady Gaga — Winner
"Til We Meet Again (Live)" - Norah Jones
"A Tori Kelly Christmas" - Tori Kelly
"Ledisi Sings Nina" - Ledisi
"That's Life" - Willie Nelson
"A Holly Dolly Christmas" -Dolly Parton

Best Pop Vocal Album

"Sour" – Olivia Rodrigo — Winner
"Justice (Triple Chucks Deluxe)" – Justin Bieber
"Planet Her (Deluxe)" – Doja Cat
"Happier Than Ever" – Billie Eilish
"Positions" – Ariana Grande

Best Dance/Electronic Recording

"Alive" - Rüfüs Du Sol, Jason Evigan & Rüfüs Du Sol, producers; Cassian Stewart-Kasimba, mixer — Winner
"Hero" - Afrojack & David Guetta, Kuk Harrell & Stargate, producers; Elio Debets, mixer
"Loom" - Ólafur Arnalds Featuring Bonobo, Simon Green, producers; Ólafur Arnalds, mixer
"Before" - James Blake, Dom Maker, producers; James Blake, mixer
"Heartbreak" - Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Simon Green & Orlando Higginbottom, producers; Simon Green & Orlando Higginbottom, mixers
"You Can Do It" - Caribou Dan Snaith, producer; David Wrench, mixer
"The Business" - Tiësto, Hightower, Julia Karlsson & Tiësto, producers; Tiësto, mixer

Best Dance/Electronic Music Album

"Subconsciously" - Black Coffee — Winner
"Fallen Embers" - ILLENIUM
"Music Is The Weapon (Reloaded)" - Major Lazer
"Shockwave" - Marshmello
"Free Love" - Sylvan Esso
"Judgement" - Ten City

Best Contemporary Instrumental Album

"Tree Falls" - Taylor Eigsti — Winner
"Double Dealin'" - Randy Brecker & Eric Marienthal
"The Garden" - Rachel Eckroth
"At Blue Note Tokyo" - Steve Gadd Band

"Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2" - Mark Lettieri

Best Rock Performance

"Making A Fire" - Foo Fighters — Winner
"Shot In The Dark" - AC/DC
"Know You Better (Live From Capitol Studio A)" - Black Pumas
"Nothing Compares 2 U" - Chris Cornell
"Ohms" - Deftones

Best Rock Song

"Waiting On A War" Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters) — Winner
"All My Favorite Songs" - Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson & Ilsey Juber, songwriters (Weezer)
"The Bandit" - Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)
"Distance" - Wolfgang Van Halen, songwriter (Mammoth WVH)
"Find My Way" - Paul McCartney

Best Metal Performance

"The Alien" - Dream Theater — Winner
"Genesis" - Deftones
"Amazonia" - Gojira

"Pushing The Tides" - Mastodon
"The Triumph Of King Freak (A Crypt Of Preservation And Superstition)" - Rob Zombie

Best Rock Album

"Medicine At Midnight" - Foo Fighters — Winner
"Power Up" - AC/DC
"Capitol Cuts - Live From Studio A" - Black Pumas
"No One Sings Like You Anymore Vol. 1" - Chris Cornell
"McCartney III" - Paul McCartney

Best Alternative Music Album

"Daddy's Home" - St. Vincent — Winner
"Shore" - Fleet Foxes
"If I Can't Have Love, I Want Power" - Halsey
"Jubilee" - Japanese Breakfast
"Collapsed In Sunbeams" - Arlo Parks

Best R&B Performance

"Pick Up Your Feelings" - Jazmine Sullivan — Winner (tie)

"Leave The Door Open" - Silk Sonic — Winner (tie)
"Lost You" - Snoh Aalegra
"Peaches" - Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
"Damage" - H.E.R.

Best R&B Song

"Leave The Door Open" - Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II and Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic) — Winner
"Damage" - Anthony Clemons Jr., Jeff Gitelman, H.E.R., Carl McCormick and Tiara Thomas
"Good Days" - Jacob Collier, Carter Lang, Carlos Munoz, Solána Rowe & Christopher Ruelas, songwriters (SZA)
"Heartbreak Anniversary" - Giveon Evans, Maneesh, Sevn Thomas and Varren Wade
"Pick Up Your Feelings" - Denisia "Blu June" Andrews, Audra Mae Butts, Kyle Coleman, Brittany "Chi" Coney, Michael Holmes and Jazmine Sullivan

Best R&B Album

"Heaux Tales" - Jazmine Sullivan — Winner
"Temporary Highs In The Violet Skies" - Snoh Aalegra
"We Are" - Jon Batiste
"Gold-Diggers Sound" - Leon Bridges
"Back Of My Mind" - H.E.R.

Best Rap Performance

"Family Ties" - Baby Keem Featuring Kendrick Lamar — Winner
"Up" - Cardi B
"M Y . L I F E" - J. Cole Featuring 21 Savage & Morray
"Way 2 Sexy" - Drake featuring Future & Young Thug
"Thot S***" - Megan Thee Stallion

Best Rap Song

"Jail" - Dwayne Abernathy, Jr., Shawn Carter, Raul Cubina, Michael Dean, Charles M. Njapa, Sean Solymar, Brian Hugh Warner, Kanye West & Mark Williams, songwriters (Kanye West Featuring Jay-Z) — Winner
"Bath Salts" - Shawn Carter, Kasseem Dean, Michael Forno, Nasir Jones & Earl Simmons, songwriters (DMX Featuring Jay-Z & Nas)

"Best Friend" - Amala Zandelie Dlamini, Lukasz Gottwald, Randall Avery Hammers, Diamonté Harper, Asia Smith, Theron Thomas & Rocco Valdes, songwriters (Saweetie Featuring Doja Cat)
"Family Ties" - Roshwita Larisha Bacha, Hykeem Carter, Tobias Dekker, Colin Franken, Jasper Harris, Kendrick Lamar, Ronald Latour & Dominik Patrzek, songwriters (Baby Keem Featuring Kendrick Lamar)
"m y . l i f e" - Shéyaa Bin Abraham-Joseph & Jermaine Cole, songwriters (J. Cole Featuring 21 Savage & Morray)

Best Rap Album

"Call Me If You Get Lost" - Tyler, The Creator — Winner
"The Off-Season" - J. Cole

"Certified Lover Boy" - Drake
"King's Disease II" - Nas
"Donda" - Kanye West

Best Melodic Rap Performance

"Hurricane" – Kanye West featuring the Weeknd and Lil Baby) – Winner
"Pride Is the Devil" – J. Cole featuring Lil Baby
"Need to Know" – Doja Cat
"Industry Baby" – Lil Nas X featuring Jack Harlow
"WusYaName" – Tyler, the Creator featuring Youngboy Never Broke Again and Ty Dolla Sign

Best Country Album

"Starting Over" – Chris Stapleton – Winner
"Skeletons" – Brothers Osborne
"Remember Her Name" – Mickey Guyton
"The Marfa Tapes" – Miranda Lambert, Jon Randall and Jack Ingram
"The Ballad of Dood and Juanita" – Sturgill Simpson

Best Country Solo Performance

"You Should Probably Leave" - Chris Stapleton – Winner
"Forever After All" - Luke Combs
"Remember Her Name" - Mickey Guyton
"All I Do Is Drive" - Jason Isbell
"camera roll" - Kacey Musgraves

Best Country Duo/Group Performance

"Younger Me" - Brothers Osborne — Winner
"If I Didn't Love You" - Jason Aldean & Carrie Underwood
"Glad You Exist" - Dan + Shay

"Chasing After You" - Ryan Hurd & Maren Morris
"Drunk (And I Don't Wanna Go Home)" - Elle King & Miranda Lambert

Best Country Song

"Cold" - Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) — Winner
"Better Than We Found It" - Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)
"camera roll" - Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters (Kacey Musgraves)
"Country Again" - Zach Crowell, Ashley Gorley & Thomas Rhett, songwriters (Thomas Rhett)

"Fancy Like" - Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins & Shane Stevens, songwriters (Walker Hayes)
"Remember Her Name" - Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram & Parker Welling

Best Progressive R&B Album

"Table For Two" - Lucky Daye — Winner
"New Light" - Eric Bellinger
"Something To Say" - Cory Henry
"Mood Valiant" - Hiatus Kaiyote
"Dinner Party: Dessert" - Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder & Kamasi Washington

"Studying Abroad: Extended Stay" - Masego

Best Traditional R&B Performance

"Fight For You" - H.E.R. – Winner
"I Need You" - Jon Batiste
"Bring It On Home To Me" - BJ The Chicago Kid, PJ Morton & Kenyon Dixon featuring Charlie Bereal
"Born Again" - Leon Bridges Featuring Robert Glasper
"How Much Can A Heart Take" - Lucky Daye Featuring Yebba

Best New Age Album

"Divine Tides" - Stewart Copeland & Ricky Kej – Winner
"Brothers" - Will Ackerman, Jeff Oster & Tom Eaton
"Pangaea" - Wouter Kellerman & David Arkenstone

"Night + Day" - Opium Moon
"Pieces Of Forever" - Laura Sullivan

Best Improvised Jazz Solo

"Humpty Dumpty (Set 2)" – Chick Corea – Winner
"Sackodougou" – Christian Scott aTunde Adjuah
"Kick Those Feet" – Kenny Barron
"Bigger Than Us" – Jon Batiste
"Absence" – Terence Blanchard

Best Jazz Vocal Album

"Songwrights Apothecary Lab" – Esperanza Spalding – Winner
"Generations" – The Baylor Project
"SuperBlue" – Kurt Elling and Charlie Hunter
"Time Traveler" – Nnenna Freelon
"Flor" – Gretchen Parlato

Best Jazz Instrumental Album

"Skyline" – Ron Carter, Jack DeJohnette and Gonzalo Rubalcaba – Winner
"Jazz Selections: Music from and Inspired by Soul" – Jon Batiste
"Absence" – Terence Blanchard featuring the E Collective and the Turtle Island Quartet
"Akoustic Band Live" – Chick Corea, John Patitucci and Dave Weckl

"Side-Eye NYC (V1.IV)" – Pat Metheny

Best Large Jazz Ensemble Album

"For Jimmy, Wes and Oliver" – Christian McBride Big Band – Winner
"Live at Birdland!" – The Count Basie Orchestra directed by Scotty Barnhart
"Dear Love" – Jazzmeia Horn and her Noble Force
"Swirling" – Sun Ra Arkestra

"Jackets XL" – Yellowjackets + WDR Big Band

Best Latin Jazz Album

"Mirror Mirror" – Eliane Elias with Chick Corea and Chucho Valdés – Winner
"The South Bronx Story" – Carlos Henriquez
"Virtual Birdland" – Arturo O'Farrill and the Afro Latin Jazz Orchestra
"Transparency" – Dafnis Prieto Sextet
"El Arte del Bolero" – Miguel Zenón and Luis Perdomo

Best Gospel Performance/Song

"Never Lost" – CeCe Winans – Winner
"Voice of God" – Dante Bowe featuring Steffany Gretzinger and Chandler Moore
"Joyful" – Dante Bowe
"Help" – Anthony Brown & Group Therapy
"Wait on You" – Elevation Worship and Maverick City Music

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

"Believe for It" – CeCe Winans – Winner
"We Win" – Kirk Franklin and Lil Baby
"Hold Us Together" (Hope Mix) – H.E.R. and Tauren Wells
"Man of Your Word" – Chandler Moore and KJ Scriven
"Jireh" – Elevation Worship and Maverick City Music featuring Chandler Moore and Naomi Raine

Best Gospel Album

"Believe for It" – CeCe Winans – Winner
"Changing Your Story" – Jekalyn Carr
"Royalty: Live at the Ryman" – Tasha Cobbs Leonard
"Jubilee: Juneteenth Edition" – Maverick City Music
"Jonny X Mali: Live in LA" – Jonathan McReynolds and Mali Music

Best Contemporary Christian Music Album

"Old Church Basement "– Elevation Worship and Maverick City Music – Winner
"No Stranger" – Natalie Grant
"Feels Like Home Vol. 2" – Israel and New Breed
"The Blessing (Live)" – Kari Jobe
"Citizen of Heaven (Live)" – Tauren Wells

Best Roots Gospel Album

"My Savior" – Carrie Underwood – Winner
"Alone with My Faith" – Harry Connick Jr.
"That's Gospel, Brother" – Gaither Vocal Band
"Keeping On" – Ernie Haase & Signature Sound
"Songs for the Times" – The Isaacs

Best Latin Pop Album

"Mendó" – Alex Cuba – Winner
"Vértigo" – Pablo Alborán
"Mis Amores" – Paula Arenas
"Hecho a la Antigua" – Ricardo Arjona
"Mis Manos" – Camilo
"Revelación" – Selena Gomez

Best Música Urbana Album

"El Último Tour Del Mundo" – Bad Bunny – Winner
"Afrodisíaco" – Rauw Alejandro
"Jose" – J Balvin

"KG0516" – Karol G
"Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios)" – Kali Uchis

Best Latin Rock or Alternative Album

"Origen" – Juanes – Winner
"Deja" – Bomba Estéreo
"Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition)" – Diamante Eléctrico
"Calambre" – Nathy Peluso

"El Madrileño" – C. Tangana
"Sonidos de Karmática Resonancia" – Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

"A Mis 80's" – Vicente Fernández – Winner
"Antología de la Musica Ranchera, Vol. 2" – Aida Cuevas
"Seis" – Mon Laferte

"Un Canto por México, Vol. 2" – Natalia Lafourcade
"Ayayay! (Súper Deluxe)" – Christian Nodal

Best Tropical Latin Album

"Salswing!" – Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta – Winner
"En Cuarentena" – El Gran Combo de Puerto Rico
"Sin Salsa No Hay Paraíso" – Aymée Nuviola
"Colegas" – Gilberto Santa Rosa
"Live in Peru" – Tony Succar

Best American Roots Performance

"Cry" – Jon Batiste – Winner
"Love and Regret" – Billy Strings
"I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free" – The Blind Boys Of Alabama and Béla Fleck
"Same Devil" – Brandy Clark featuring Brandi Carlile
"Nightflyer" – Allison Russell

Best American Roots Song

"Cry" – Jon Batiste and Steve McEwan – Winner
"Avalon" – Rhiannon Giddens, Justin Robinson and Francesco Turrisi
"Bored" – Linda Chorney
"Call Me a Fool" – Valerie June
"Diamond Studded Shoes" – Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan and Yola

"Nightflyer" – Jeremy Lindsay and Allison Russell

Best Americana Album

"Native Sons" – Los Lobos – Winner
"Downhill from Everywhere" – Jackson Browne
"Leftover Feelings" – John Hiatt with the Jerry Douglas Band
"Outside Child" – Allison Russell

"Stand for Myself" – Yola

Best Bluegrass Album

"My Bluegrass Heart" – Béla Fleck – Winner
"Renewal" – Billy Strings
"A Tribute to Bill Monroe" – The Infamous Stringdusters

"Cuttin' Grass, Vol. 1: The Butcher Shoppe Sessions" – Sturgill Simpson
"Music Is What I See" – Rhonda Vincent

Best Traditional Blues Album

"I Be Trying" – Cedric Burnside – Winner
"100 Years of Blues" – Elvin Bishop and Charlie Musselwhite
"Traveler's Blues" – Blues Traveler
"Be Ready When I Call You" – Guy Davis

"Take Me Back" – Kim Wilson

Best Contemporary Blues Album

"662" – Christone "Kingfish" Ingram – Winner
"Delta Kream" – The Black Keys featuring Eric Deaton and Kenny Brown
"Royal Tea" – Joe Bonamassa
"Uncivil War" – Shemekia Copeland
"Fire It Up" – Steve Cropper

Best Folk Album

"They're Calling Me Home" – Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi – Winner
"One Night Lonely (Live)" – Mary Chapin Carpenter
"Long Violent History" – Tyler Childers
"Wednesday (Extended Edition)" – Madison Cunningham
"Blue Heron Suite" – Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album

"Kau Ka Pe'a" – Kalani Pe'a – Winner
"Live in New Orleans!" – Sean Ardoin and Kreole Rock and Soul
"Bloodstains & Teardrops" – Big Chief Monk Boudreaux
"My People" – Cha Wa
"Corey Ledet Zydeco" – Corey Ledet Zydeco

Best Reggae Album

"Beauty in the Silence" − SOJA − Winner
"Pamoja" − Etana
"Positive Vibration" − Gramps Morgan
"Live N Livin" − Sean Paul
"Royal" − Jesse Royal
"10" − Spice

Best Global Music Album

"Mother Nature" − Angélique Kidjo − Winner
"Voice of Bunbon (Vol. 1)" − Rocky Dawuni
"East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live in Concert" − Daniel Ho & Friends
"Legacy +" − Femi Kuti and Made Kuti

"Made in Lagos (Deluxe Edition)" − Wizkid

Best Global Music Performance

"Mohabbat" − Arooj Aftab − Winner
"Do Yourself" − Angélique Kidjo and Burna Boy
"Pà Pá Pà" − Femi Kuti
"Blewu" − Yo-Yo Ma and Angélique Kidjo
"Essence" − Wizkid featuring Tems

Best Children's Album

"A Colorful World" − Falu − Winner
"Actívate" − 123 Andrés
"All One Tribe" − 1 Tribe Collective
"Black to the Future" − Pierce Freelon
"Crayon Kids" − Lucky Diaz and the Family Jam Band

Best Spoken Word Album

"Carry On: Reflections for a New Generation from John Lewis" − Don Cheadle − Winner
"Aftermath" − LeVar Burton
"Catching Dreams: Live at Fort Knox Chicago" − J. Ivy

"8:46" − Dave Chappelle and Amir Sulaiman
"A Promised Land" − Barack Obama

Best Comedy Album

"Sincerely" – Louis C.K. – Winner
"The Comedy Vaccine" – Lavell Crawford
"Evolution" – Chelsea Handler
"Thanks for Risking Your Life" – Lewis Black

"The Greatest Average American" – Nate Bargatze
"Zero F***s Given" – Kevin Hart

Best Musical Theater Album

"The Unofficial Bridgerton Musical" – Emily Bear – Winner
"Andrew Lloyd Webber's Cinderella" – Carrie Hope Fletcher, Ivano Turco, Victoria Hamilton-Barritt and Helen George
"Burt Bacharach and Steven Sater's Some Lovers" – Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman and Steven Sater
"Girl from the North Country" – Simon Hale, Conor McPherson, and Dean Sharenow
"Les Misérables: The Staged Concert" – Michael Ball, Alfie Boe, Carrie Hope Fletcher and Matt Lucas
"Stephen Schwartz's Snapshots" – Daniel C. Levine, Michael J. Moritz Jr., Bryan Perri and Stephen Schwartz

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

"The United States vs. Billie Holiday" – Andra Day – Winner
"Cruella" – Various artists
"Dear Evan Hansen" – Various artists
"In the Heights" – Various artists
"One Night in Miami..." – Leslie Odom, Jr. and various artists
"Respect" – Jennifer Hudson
"Schmigadoon! Episode 1" – Various artists

Best Score Soundtrack for Visual Media

"Soul" – Jon Batiste, Trent Reznor and Atticus Ross, composers – Winner (tie)
"The Queen's Gambit" – Carlos Rafael Rivera, composer – Winner (tie)
"Bridgerton" – Kris Bowers, composer
"Dune" – Hans Zimmer, composer
"The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13–16)" – Ludwig Göransson, composer

Best Song Written for Visual Media

"All Eyes on Me" (from Bo Burnham: Inside) – Winner
"Agatha All Along" (from WandaVision)
"All I Know So Far" (from Pink: All I Know So Far)

"Fight For You" (from Judas and the Black Messiah)
"Here I Am (Singing My Way Home)" (from Respect)
"Speak Now" (from One Night in Miami...)

Best Instrumental Composition

"Eberhard" – Lyle Mays – Winner
"Beautiful Is Black" – Brandee Younger
"Cat and Mouse" – Tom Nazziola
"Concerto for Orchestra: Finale" – Vince Mendoza
"Dreaming in Lions: Dreaming in Lions" – Arturo O'Farrill

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

"Meta Knight's Revenge" – Charlie Rosen and Jake Silverman – Winner
"Chopsticks" – Bill O'Connell
"For the Love of a Princess" – Robin Smith
"Infinite Love" – Emile Mosseri
"The Struggle Within" – Gabriela Quintero and Rodrigo Sanchez

Best Arrangement, Instruments and Vocals

"To The Edge of Longing (Edit Version)" – Vince Mendoza – Winner
"The Bottom Line" – Ólafur Arnalds
"A Change is Gonna Come" – Tehillah Alphonso
"The Christmas Song (Chestnuts Roasting on an Open Fire)" – Jacob Collier
"Eleanor Rigby" – Cody Fry

Best Recording Package

"Pakelang" – Winner
"American Jackpot / American Girls"
"Carnage"
"Serpentine Prison"

"Zeta"

Best Boxed or Special Limited Edition Package

"All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition" – Winner
"Color Theory"
"The Future Bites (Limited Edition Box Set)"
"77-81"
"Swimming in Circles"

Best Album Notes

"The Complete Louis Armstrong Columbia and RCA Victor Studio Sessions 1946-1966" – Winner
"Beethoven: The Last Three Sonatas"
"Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology"

"Etching The Voice: Emile Berliner and the First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895"
"The King of Gospel Music: The Life and Music of Reverend James Cleveland"

Best Historical Album

"Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967)" – Joni Mitchell – Winner
"Beyond The Music: Her Complete RCA Victor Recordings" – Marian Anderson
"Etching The Voice: Emile Berliner and the First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895" – Various Artists
"Excavated Shellac: An Alternate History of the World's Music" – Various Artists
"Sign O' The Times (Super Deluxe Edition)" – Prince

Best Engineered Album, Non-Classical

Love for Sale – Tony Bennett and Lady Gaga – Winner
Cinema – The Marías
Dawn – Yebba
Hey What – Low
Notes with Attachments – Pino Palladino and Blake Mills

Producer of the Year, Non-Classical

Jack Antonoff – Winner
Rogét Chahayed
Mike Elizondo
Hit-Boy
Ricky Reed

Best Remixed Recording

"Passenger" (Mike Shinoda remix) – Mike Shinoda, remixer (Deftones) – Winner
"Back to Life" (Booker T Kings of Soul satta dub) – Booker T., remixer (Soul II Soul)
"Born for Greatness" (Cymek remix) – Spencer Bastin, remixer (Papa Roach)
"Constant Craving" (Fashionably Late remix) – Tracy Young, remixer (k.d. lang)
"Inside Out" (3scape Drm remix) – 3scape Drm, remixer (Zedd and Griff)
"Met Him Last Night" (Dave Audé remix) – Dave Audé, remixer (Demi Lovato featuring Ariana Grande)
"Talks" (Mura Masa Remix) – Alexander Crossan, remixer (PVA)

Best Immersive Audio Album

"Alicia" – Alicia Keys – Winner
"Clique" – Patricia Barber
"Fine Line" – Harry Styles
"The Future Bites" – Steven Wilson
"Stille Grender" – Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor

Best Engineered Album, Classical

"Chanticleer Sings Christmas" – Winner
"Archetypes"
"Beethoven: Cello Sonatas - Hope Amid Tears"
"Beethoven: Symphony No. 9"
"Mahler: Symphony No. 8, 'Symphony of a Thousand'"

Producer of the Year, Classical

Judith Sherman – Winner
Blanton Alspaugh
Steven Epstein
David Frost
Elaine Martone

Best Orchestral Performance

"Price: Symphonies Nos. 1 & 3" – Yannick Nézet-Séguin, conductor (Philadelphia Orchestra) – Winner
"Adams: My Father Knew Charles Ives; Harmonielehre" – Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony Orchestra)
"Beethoven: Symphony No. 9" – Manfred Honeck, conductor (Mendelssohn Choir of Pittsburgh and Pittsburgh Symphony Orchestra)
"Muhly: Throughline" – Nico Muhly, conductor (San Francisco Symphony)
"Strauss: Also Sprach Zarathustra; Scriabin: The Poem of Ecstasy" – Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

"Glass: Akhnaten" – Karen Kamensek – Winner
"Bartók: Bluebeard's Castle" – Susanna Mälkki
"Janá?ek: Cunning Little Vixen" – Simon Rattle

"Little: Soldier Songs" – Corrado Rovaris
"Poulenc: Dialogues Des Carmélites" – Yannick Nézet-Séguin

Best Choral Performance

"Mahler: Symphony No. 8, 'Symphony Of A Thousand'" – Gustavo Dudamel, conductor – Winner
"It's a Long Way" – Matthew Guard, conductor
"Rising w/The Crossing" – Donald Nally, conductor

"Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons" – Kaspars Putni?š, conductor
"Sheehan: Liturgy of Saint John Chrysostom" – Benedict Sheehan, conductor
"The Singing Guitar" – Craig Hella Johnson, conductor

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

"Beethoven: Cello Sonatas - Hope Amid Tears" – Yo-Yo Ma and Emanuel Ax – Winner
"Adams, John Luther: Lines Made by Walking" – JACK Quartet
"Akiho: Seven Pillars" – Sandbox Percussion
"Archetypes" – Sérgio Assad, Clarice Assad and Third Coast Percussion
"Bruits" – Imani Winds

Best Classical Instrumental Solo

"Alone Together" – Jennifer Koh – Winner
"An American Mosaic" – Simone Dinnerstein
"Bach: Sonatas & Partitas" – Augustin Hadelich
"Beethoven & Brahms: Violin Concertos" – Gil Shaham; Eric Jacobsen, conductor (The Knights)
"Mak Bach" – Mak Grgi?

Best Classical Solo Vocal Album

"Mythologies" – Sangeeta Kaur and Hila Plitmann – Winner
"Confessions" – Laura Strickling; Joy Schreier, pianist
"Dreams Of A New Day - Songs By Black Composers" – Will Liverman; Paul Sánchez, pianist
"Schubert: Winterreise" – Joyce DiDonato; Yannick Nézet-Séguin, pianist

"Unexpected Shadows" – Jamie Barton; Jake Heggie, pianist (Matt Haimovitz)

Best Classical Compendium

"Women Warriors - The Voices Of Change" – Winner
"American Originals - A New World, A New Canon"
"Berg: Violin Concerto; Seven Early Songs and Three Pieces for Orchestra"
"Cerrone: The Arching Path"
"Plays"

Best Contemporary Classical Composition

"Shaw: Narrow Sea" – Caroline Shaw, composer (Dawn Upshaw, Gilbert Kalish and S? Percussion) – Winner
"Akiho: Seven Pillars" – Andy Akiho, composer (Sandbox Percussion)
"Andriessen: The Only One" – Louis Andriessen, composer (Esa-Pekka Salonen, Nora Fischer and Los Angeles Philharmonic)
"Assad, Clarice & Sérgio, Connors, Dillon, Martin & Skidmore: Archetypes" – Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin and David Skidmore, composers (Sérgio Assad, Clarice Assad and Third Coast Percussion)
"Batiste: Movement 11'" – Jon Batiste, composer (Jon Batiste)

Best Music Video

"Freedom" – Jon Batiste – Winner
"Shot in the Dark" – AC/DC
"I Get a Kick Out of You" – Tony Bennett and Lady Gaga

"Peaches" – Justin Bieber featuring Daniel Caesar and Giveon
"Happier Than Ever" – Billie Eilish
"Montero (Call Me by Your Name)" – Lil Nas X
"Good 4 U" – Olivia Rodrigo

Best Music Film

"Summer of Soul" – Various Artists – Winner
"Bo Burnham: Inside" – Bo Burnham
"David Byrne's American Utopia" – David Byrne
"Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles" – Billie Eilish
"Music, Money, Madness... Jimi Hendrix in Maui" – Jimi Hendrix

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore