Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

"Le Violon d'Ingres" , del në ankand fotoja me çmimin më të shtrenjtë në histori

"Le Violon d'Ingres" , del në ankand fotoja me çmimin

"Le Violon d'Ingres" e famshme e Man Ray pritet të hyjë histori si fotografia më e shtrenjtë  bardh e zi, e shitur ndonjëherë në ankand.

Imazhi bardh e zi, i marrë në vitin 1924 nga artisti surrealist amerikan, e shndërron trupin e zhveshur të një gruaje në një violinë duke i mbivendosur imazhit tw saj vrimat ne formwn e F-sw mbi shpinën e saj.

Prodhimi origjinal i kryeveprës, i konsideruar gjerësisht si vepra më e famshme e Man Ray, pritet të arrijë midis 5-7 milion dollarë kur të dalë në ankand në Christie's në maj - vlerësimi më i lartë për një fotografi të vetme në historinë e ankandit, sipas në shtëpinë e ankandit.

Ray, i lindur në Emmanuel Radnitzky, jetoi nga viti 1890 deri në 1976. Ai ishte një anëtar kyç i lëvizjeve Dada dhe Surrealizmit dhe "Le Violon d'Ingres" i tij është vepra më e mirë që ofrohet nga koleksioni i Rosalind Gersten Jacobs dhe Melvin Jacobs, drejtuesit e shitjes me pakicë dhe koleksionistët e artit që kishin lidhje me qarqet surrealiste.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore