Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Lamtumira e fundit për Orgockën, Zamira Kita mes lotësh: Do çojmë më tej amanetin e tij

Lamtumira e fundit për  Orgockën, Zamira Kita mes lotësh: Do

Korça i dha lamtumirën e fundit aktorit dhe regjisorit të njohur Dhimitër Orgocka, i cili u nda nga jeta një ditë më parë.

Familjarë dhe miq zhvilluan homazhe në teatrin Andon Zako Cajupi, ku punoi për dekada me radhë. Drejtoresha e Teatrit Kombëtar të Korçës, Zamira Kita nuk i mbajti dot lotët, ndërsa tha se kanë humbur një nga emblemat më të mëdha të artit.

“Është një ditë shumë e dhimbshme për Korçën, pasi kemi humbur një nga emblemat më të mëdha të artit. Kemi dhimbje të gjithë, e gjithë Shqipëria. Ai është heroi i të gjitha veprave që ka vënë në skenë. Është shumë e vështirë ti japim lamtumirën këtij  njeriu që para një jave ishte shumë mirë. E donte dhe e mbështeste shumë dramaturgjinë shqiptare. Ne e kemi si amanet dhe do ta çojmë më tej. Do të jetë i përjetshëm kujtimi i tij. Teatri e ka një ikonë, do ta ketë një emblemë. Ai ka një vend të rëndësishëm në teatër, në zemrat e njerëzve. Lamtumirë i dashur koleg!”, tha Kita.

Si regjisor, Orgocka ka vënë në skenë 104 premiera në teatrin e Korçës, Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit dhe mbante titullin “Mjeshtër i madh”, gjithashtu si aktor ai numëron 82 role të interpretuara në kinematografi dhe skenat e teatrove shqiptare, ku ka marrë edhe çmime.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore