Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Lajm i trishtë për artin shqiptar, ndahet nga jeta këngëtarja e muzikës popullore

Lajm i trishtë për artin shqiptar, ndahet nga jeta

Është ndarë sot nga jeta, në moshën 85-vjeçare, këngëtarja e madhe e muzikës popullore, Drita Papajani.

Lajmi i trishtë u bë i ditur nga akademiku Vasil Sofokli Tole, përmes një njoftimi në rrjetet sociale.

Lajm i trishtë për artin shqiptar, ndahet nga jeta

Ai bën me dije se Papajani u nda nga jeta mëngjesin e sotëm, në orën 10:00, duke njoftuar se ceremonia e nderimit dhe përcjellja do të bëhet nesër në orën 10:00, në Kishën e Ungjillëzimit, te rruga e “Kavajës”, Tiranë.

Lajm i trishtë për artin shqiptar, ndahet nga jeta

Në jetën e saj të gjatë artistike si pjesëtare e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore, Papajani ia doli të vendoste emrin e saj krahas më të mëdhenjve interpretues të këngës sonë popullore si Luçije Miloti, Bik Ndoja, Fitnete Rexha, Hafsa Zyberi, Naile Hoxha, Xhevdet Hafizi, Bajram Spahiu, Pjetër Gjergji, Kel Sota, Emil Miloti, Despina Trimcev, Sadete Toska, Sanije Shaqiri (Pali), Hajrie Harapi, e të tjerë.

Lajm i trishtë për artin shqiptar, ndahet nga jeta

Regjistrimet muzikore të saj gjenden në fondin e artë të Radio-Tiranës dhe në Arkivi Filmit. Pas viteve 1990 mori pjesë në ringritjen e besimit fetar në Shqipëri, duke u bërë nga të parat që u aktivizua për hapjen e Kishës së Ungjillëzimit, si dhe e vendosi përsëri talentin e saj në shërbim të korit kishtar të Kishës Orthodhokse Autoqefale.

Lajm i trishtë për artin shqiptar, ndahet nga jeta

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore