Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Kritikat ndaj Festivalit të Këngës në RTSH/ Zhani Ciko: Duhet të përgëzohet për mënyrën...

Kritikat ndaj Festivalit të Këngës në RTSH/ Zhani Ciko:

Ka përfunduar Festivali i 59 i Këngës së RTSH-së, ku çmimin e parë u mor nga Anxhela Peristeri. Emri i saj kishte kohë që ishte përmendur në rrjetet sociale dhe mediat online si fituese e këtij festivali. E si pasojë është komentuar shumë ky çmim.

Ditën e sotme ishte i ftuar në emisionin “Shqipëria Live” kompozitori i njohur, Zhani Ciko, i cili tha a “më mirë të bëhej apo mos të bëhej festivali?”.

“Unë kisha një opsion që më duket se është ai shteruesi: A është më mirë që u bë Festivali apo të kishim ndenjur pushim? Ishte një sfidë në vetvete.

Unë do i vija titullin “Historia e Shqipërisë nëpërmjet këngës së Festivalit” nëse do bëja një shkrim për të. Është një dramë në vete. Ky festival duhet të përgëzohet për mënyrën e organizimit dhe rezultatet.

Organizatorët e festivalit kanë qenë përpara shumë vështirësive për shkak të Covid-19”, tha Ciko.

Ndërsa i pyetur në lidhje me çmimin e parë, se kush meritonte të fitonte festivalin, kompozitori u shpreh se refuzon që t’i përgjigjej kësaj pyetje.

“Kishte shumë profesionistë në juri dhe unë nuk mund t’i përgjigjem kësaj pyetje.Festivali që kur u fut në një kompeticion ndërkombëtar, ndikohet. Anxhela kishte një këngë që kishte performancë për t’u prezantuar dhe e kapshme nga publiku”, përfundoi Zhani Ciko.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore