Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Homazh në ditëlindjen e Ernest Hemingway, e kujtojmë me një shprehje të tij

Homazh në ditëlindjen e Ernest Hemingway, e kujtojmë me një

Në 21 korrik të vitit 1899 lindi në Oak Park, në Illinois, Ernest Hemingway. Ai ishte shkrimtari simbolik i shekullit të XX, i cili arriti që të shkëpuste një traditë të caktuar stilistike duke arritur që të të ndikojë më pas brezat e tërë të shkrimtarëve.

 Nëse do të ishte gjallë, sot do të festonte ditëlindjen e tij të 121. E në këtë ditë të veçantë, e kujtojmë me një frazë të romanit “Plaku dhe Deti” (1952), me të cilin fitoi Çmimin Pulitzer në 1953 dhe Çmimin Nobel për letërsi në vitin 1954. “Ai nuk e tha me zë të lartë sepse e dinte që t’i thoshte asaj, gjërat e bukura nuk ndodhin”

Një kuriozitet? Shkrimtari donte ta rrethonte veten me mace, karakterin dhe psikologjinë e të cilave ai admironte mbi të gjitha. Ai vdiq në 2 korrik 1961 në Ketchum në Idaho.

Homazh në ditëlindjen e Ernest Hemingway, e kujtojmë me një

Homazh në ditëlindjen e Ernest Hemingway, e kujtojmë me një

Homazh në ditëlindjen e Ernest Hemingway, e kujtojmë me një

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore