Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Foto/ Arkeologët zbulojnë një "bar-rostiçeri" në Pompei

Foto/ Arkeologët zbulojnë një "bar-rostiçeri"

Termopoliumi i zbuluar është një nga më të vjetrit në Pompei. "Me këtë zbulim mundësitë për të studiuar termopoliumet janë të jashtëzakonshme, sepse është hera e parë që një lokal i këtij lloji zbulohet në tërësinë e vet," tha një përfaqësues i Parkut Arkeologjik të Pompeut.

Banaku i termopoliumit  ishte zbuluar pjesërisht në vitin 2019. Gjatë punës ekspertët gjetën gjithashtu mbetje dhe eshtra njerëzish dhe kafshësh, viktima të katastrofës vullkanike në Gjirin e Napolit rreth 2000 vjet më parë. Sipas gjetjeve fillestare mbetjet njerëzore janë ato të një 50-vjeçari, i cili në momentin e katastrofës ka qenë me siguri i shtrirë në një lloj shtrati. Mbetjet e tjera janë ende duke u hulumtuar.

Lokalet e tipit termopolium, ishin shumë të preferuar në botën romake. Vetëm në Pompei kishte të paktën 80 lokale të tilla.

Ushqime të ruajtura në banakë guri

Banaku i lyer me ngjyrë të verdhë është zbukuruar me piktura kafshësh, një pikturë që përshkruan një situatë nga jeta e përditshme dhe pikturën e një nereide, një nimfe deti, e cila kalëron mbi një kalë deti.

Rosat dhe një gjel i pikturuar ishin ndoshta kafshë që thereshin dhe shiteshin në lokal. Në banak ka edhe disa vrima për të cilat studiuesit supozojnë se aty prezantohej ushqimi, që ofrohej për shitje.

Pompei u shkatërrua prej shpërthimeve të Vezuvit në vitin 79 të Erës sonë. Qyteti historik i mbuluar nga hiri, balta dhe llava u rizbulua në shekullin e 18-të. Që atëherë dalin në dritë vazhdimisht gjetje të reja. Parku arkeologjik i Pompeit është një nga atraksionet më të njohura në Itali. Kohët e fundit arkeologët arritën të rikonstruktonin eshtrat e dy burrave, që ndoshta shpërthimi i vullkanit i kishte gjetur në befasi./DW

Foto/ Arkeologët zbulojnë një "bar-rostiçeri"

Foto/ Arkeologët zbulojnë një "bar-rostiçeri"

Foto/ Arkeologët zbulojnë një "bar-rostiçeri"

Foto/ Arkeologët zbulojnë një "bar-rostiçeri"

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore