Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Filmonte abuzimet seksuale me të mitura / Nis në Nju Jork gjyqi ndaj këngëtarit të famshëm

Filmonte abuzimet seksuale me të mitura / Nis në Nju Jork gjyqi ndaj

Në Nju Jork ka nisur gjyqi ndaj këngëtarit amerikan të rrymës R&B, R. Kelly, që akuzohet për shantazh, abuzim seksual, ryshfet dhe kanosje, akuza që ai i ka mohuar vazhdimisht.

Një pjesë e akuzave të ngritura ndaj këngëtarit, emri i plotë i të cilit është Robert Sylvester Kelly, datojnë prej më shumë se 20 vjet. Nëse ai gjendet fajtor për këto akuza, mund të rrezikojë deri në 40 vite burg. Fati i këngëtarit 54 vjeçar do të vendoset në fund nga një juri e përbërë nga shtatë burra dhe pesë gra.

Kelly akuzohet se për 20 vite ishte drejtuesi i një skeme që rekrutonte gra dhe vajza të mitura për seks. "Ky rast ka të bëjë me një grabitqar seksual", tha Ndihmës Prokurorja e SHBA, Maria Melendez në fjalën e saj hyrëse.

Ajo e përshkroi Kelly si "një njeri që përdorte gënjeshtra, manipulime, kërcënime dhe abuzime fizike për të dominuar viktimat e tij dhe për të shmangur përgjegjësinë për vite".

"Një burrë i cili për dekada të tëra përdori famën e tij, popullaritetin e tij dhe një rrjet njerëzish në dispozicion të tij për të synuar, zbukuruar dhe shfrytëzuar vajzat, djemtë dhe gratë e reja për kënaqësinë e tij seksuale", vazhdoi ajo.

Artisti fitues i Grammy, me kokën ulur heshit gjatë shpalosjes së akuzave nga ana e prokurorisë. Melendez tha se Kelly shfrytëzoi famën për të trajtuar fanset e tij si objekte për shfrytëzim seksual. Ajo tha se ai përdori "çdo truk në manualin e grabitqarëve".

Këngëtari dyshohet se ka përdorur truproje, shoferët, anëtarët e tjerë të stafit, avokatët dhe kontabilistët dhe për të mbuluar krimet.

Prokuroria akuzon gjithashtu se R. Kelly ka kanosur e shantazhuar viktimat e tij përmes filmimeve të akteve seksuale dhe kërcënimeve se do t’i bënte publike nëse flisnin për to.

Kelly akuzohet se u kërkon viktimave të demonstrojnë "përkushtim absolut" dhe t'u binden rregullave të rrepta, duke përfshirë që ata të hanë, ose të shkojnë në tualet vetëm me lejen e tij, të mos shikojnë burrat e tjerë dhe ta quajnë "Babi". Ai është deklaruar i pafajshëm dhe mohon çdo akuzë.

Gjyqi, i vonuar disa herë nga pandemia dhe i parashikuar të zgjasë rreth një muaj, pritet të përfshijë detaje rreth abuzimeve të pretenduara të Kelly, duke përfshirë dëshminë nga disa akuzuese femra dhe të paktën një akuzues mashkull.

Kelly ka qenë në burg për dy vitet e fundit. Ai u transferua në qershor në Brooklyn nga Çikago për gjykim. Këngëtari është më e njohur për hitet duke përfshirë Ignition (Remix), I Believe I Can Fly, Bump n 'Grind dhe If I Could Turn Back Hands of Time.

Akuzat kthehen në fillimin e karrierës së tij në vitet 1990, me shumë të përqëndruar në ndjekjen e dyshuar grabitqare të vajzave adoleshente. Ai aktualisht po përballet me akuza të shumta shtetërore dhe federale në SHBA, me akuza që përfshijnë sulme seksuale, abuzim me një të mitur, bërjen e imazheve të pahijshme të të miturve, sulme dhe pengim të drejtësisë.

Prokurorët gjithashtu do të përpiqen të provojnë se Kelly i dha ryshfet një zyrtari të Illinois në 1994 për të marrë identifikimin e rremë për këngëtaren e R&B Aaliyah, atëherë 15 vjeç, në mënyrë që ata të martoheshin.

Kelly, sipas prokurorëve, besonte se ai kishte lënë shtatzënë Aaliyah dhe shpresonte se një martesë do ta pengonte atë të dëshmonte kundër tij në gjyq. Kelly është vetë viktimë e abuzimit seksual kur ka qenë fëmijë dhe detajoi në autobiografinë e tij se si u përdhunua nga një anëtar i familjes femër kur ishte tetë vjeç.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore