Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Eurovizioni i përgatitur përballë kërcënimit kibernetik/Sot performon Albina e Familja Kelmendi!

Eurovizioni i përgatitur përballë kërcënimit

“Përgatitjet e Eurovizionit për një kërcënim të mundshëm kibernetik nga Rusia janë optimale dhe organizatorët ndihen shumë të sigurt”. Këtë vlerësim jep drejtori menaxhues i festivalit europian të këngës në BBC. Transmetuesi ka punuar me ekipin e specializuar të Bashkimit Europian të Transmetuesve dhe Qendrën Kombëtare të Sigurisë Kibernetike që përpara se të niste Festivali Europian i Këngës në Liverpul.

Ukraina fitoi konkursin e vitit të kaluar, por pushtimi nga Rusia bëri që organizimi t’i besohej Britanisë së Madhe. Sot është nata e dytë gjysmëfinale dhe Shqipëria përfaqësohet me Albina dhe Familja Kelmendi me këngën “Duje”.

Martin Green i BBC-së, i cili gjithashtu drejtoi ceremoninë olimpike në Londër 2012, tha se mënyra më e mirë për t’u përballur me çdo kërcënim ishte bashkëpunimi.

Organizova ceremoninë e hapjes së Olimpiadës, 12 vjet më parë dhe tani po e bëj sërish. Mënyra për ta trajtuar kërcënimin është thjesht të siguroheni që kemi njerëzit më të mirë pranë nesh dhe ne i kemi dhe jemi me shumë me fat për këtë.

Green konfirmoi se pati shumë testime, por nuk ndau detaje më specifike. Martin Osterdahl, mbikëqyrësi ekzekutiv i EBU-së për Eurovizionin, gjithashtu adresoi vendimin e tij për të bashkëpunuar me platformën e mediave sociale TikTok, si partner zyrtar.

Në mars, Parlamenti i Britanisë së Madhe njoftoi se do të bllokonte aplikacionin nga pajisjet dhe rrjetet e tij për shqetësime sigurie. Të tjera vende gjithashtu e kanë kufizuar ose ndaluar. Osterdahl tha se EBU planifikoi të rishikonte partneritetin me TikTok-un kur të përfundonte kontrata aktuale.

TikTok është anëtar i organizatës sonë, kështu që ne e dimë se çfarë po ndodh në secilin vend dhe ne do të vazhdojmë ta ndjekim nga afër. Ne po i shqyrtojmë të gjitha marrëveshjet tona të sponsorizimit rregullisht, si dhe skadencën e tyre. Ne do të bëjmë të njëjtën gjë me TikTok-un. Do të shohim si do të jetë situata kur të skadojë ajo kontratë.

Gjithashtu konfirmoi se njerëzit në Rusi janë të ndaluar të votojnë në garën e këtij viti për shkak të sanksioneve financiare ndaj vendit duke e bërë të pamundur që të paguajnë tarifën e votimit. Rusisë iu ndalua të konkurronte në garë vitin e kaluar pas pushtimit të Ukrainës.

Por, për herë të parë në historinë gati shtatë dekadëshe të konkursit, njerëz nga vende jashtë konkursit janë në gjendje të votojnë për këngën e preferuar këtë vit. Votat iu konvertohen në pikë që kanë të njëjtën peshë si një vend pjesëmarrës duke lejuar potencialisht disa qytetarë rusë të ndikojnë në votim.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore