Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

“Eurovision 2021”, ja shtetet që u kualifikuan në finalen e madhe

“Eurovision 2021”, ja shtetet që u kualifikuan në finalen

Festivali i muzikës “Eurovision” u mbajt me publik në sallë në “Ahoy Arena” të Rotterdamit në maj, pasi ishte anuluar vitin e kaluar.

Më herët, BBC raportoi se në arenë do të lejohet prania e 3.500 shikuesve si pjesë e testimit nga qeveria e Holandës. Arena do të jetë gjysmë e mbushur dhe spektatorëve do t’u duhet një test negativ për Covid-19 para se të lejohen brenda. Organizatorët e Eurovisionit e kanë mirëpritur këtë vendim dhe kanë thënë se do të “shqyrtojnë opsionet që janë në dispozicion”.

Mbrëmjen e djeshme, 18 artistë nga 18 shtete konkurruan për finalen e madhe duke performuar në skenë.Sipas rregullave të festivalit pas përfundimit të performancave hapet televotimi nga shikuesit.

Pesha e vendimit final varet 50% nga vota e publikut dhe 50% nga juria profesionale nga secili shtet pjesëmarrës.

“Eurovision 2021”, ja shtetet që u kualifikuan në finalen

Këto janë shtetet që do përballen me finalistë të tjerë në finalen e madhe, e cila mbahet me 22 maj.

Norvegjia

Izraeli

Rusia

Azerbajxhani

Malta

Lituania

Qipro

Suedia

Belgjika

Ukraina

Përfaqësuesja e Shqipërisë, Anxhela Peristeri do të ngjitet në skenën e madhe të Eurovision-it në natën e dytë dhe do të jetë 11-ta në radhë për të kënduar. Në të njëjtën mbrëmje me të do të këndojnë edhe Greqia, Serbia, Bullgaria, Zvicra etj.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore