Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

EMRI+ FOTO/ Ndahet nga jeta regjisori i famshëm francez

EMRI+ FOTO/ Ndahet nga jeta regjisori i famshëm francez

Është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare regjisori Jean-Luc Godard.

Lajmi është njoftuar nga gazeta franceze Liberation, duke cituar persona të afërt me regjisorin francezo-zviceran.

Godard ishte një nga regjisorët më të famshëm në botë, i njohur për klasikët si Breathless and Contempt, të cilat tronditën themelet e filmit dhe frymëzuan regjisorët ikonoklastikë dekada pasi karriera e tij arriti kulmin në vitet 1960.

Kush ishte Jean-Luc Godard?


Jean-Luc Godard, i lindur më 3 dhjetor 1930, ishte një regjisor, skenarist, aktor dhe kritik filmi francez. Emri i tij lidhet shpesh me Nouvelle Vague, ndoshta lëvizja më e rëndësishme në historinë e filmit, pasi ai ishte një nga pionierët e tij, por karriera e tij u shtri përtej kësaj periudhe, duke realizuar mbi 100 filma në total.

Godard ishte pjesë e një grupi kritikësh filmi nga revista Cahiers du Cinema, të cilët vendosën të bënin filmat e tyre dhe të revolucionarizonin mediumin sepse ishin të pakënaqur me cilësinë e kinemasë franceze në atë kohë. Ky grup ishte baza e Nouvelle Vague. Në vitin 1968, Godard u largua nga Nouvelle Vague dhe themeloi me Jean-Pierre Gorin grupin e filmit Dziga Vertov Group, i quajtur pas regjisorit të famshëm sovjetik. Ishte një grup kineastësh politikisht aktivë që në mënyrë kolektive dhe anonime krijuan filma eksperimentalë dhe politikë që mbështetën lëvizje si maoizmi dhe marksizmi.

EMRI+ FOTO/ Ndahet nga jeta regjisori i famshëm francez

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore