Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

E trishtë/ Vdes nga COVID aktori shqiptar, Arben Shaka

E trishtë/ Vdes nga COVID aktori shqiptar, Arben Shaka

Është ndarë nga jeta aktori i mirënjohur shqiptar Arben Shaka.

Raportohet se ai ka ndërruar jetë nga COVID në moshën 70-vjeçare

Më poshtë janë filmat më nën zë të aktorit Shaka.
Cirku në fshat - (1977)
Odiseja e tifozave - (1972)
Përse bie kjo daulle - (1969)

Jeta dhe vepra

Arben Shaka lindi ne Tirane. U aktivizua heret ne Levizjen Amatore Teatrore te qytetit te lindjes dhe me pas, per aftesite e shprehura komike te tij, u terhoq si aktor profesionist ne Estraden e Tiranes me 1969. Ka interpretuar ne lloje e materiale te ndryshme per estrade, si ne komedi, skece, dialoge, kuplete.

U be nje nga aktoret e mirenjohur te estrades sidomos per sa i perket artit te imitimit dhe pantomimes. Shume vite aktroi edhe si kloun ne Cirkun e Tiranes*. Interpretimi i tij shquhet per aplikimin e formave groteske, per zmadhimet e skajshme si dhe karikaturizmin e cilesive negative e komike te personazheve, mimiken komike, duke krijuar nje efekt humoristik te brendshem.

Ka luajtur edhe disa role ne kinematografi, si ne filmat Perse bie kjo daulle, Cirku ne fshat, Odiseja e tifozeve, Gjuetia e fundit. A. Shaka ka shkruar po ashtu disa skenare per filma vizatimore, si: Nevoja te ndihmon, Endrra ne diell, Tiktaku i fundit etj.

E trishtë/ Vdes nga COVID aktori shqiptar, Arben Shaka

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore