Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar (Foto)

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar (Foto)

Piktori i njohur, Koço Ristani, ka humbur jetën ditën e sotme pasi vuante nga një sëmundje e pashërueshme. Ristani lindi më 8 maj të vitit 1943, ndërsa që fëmijë u apasionua pas pikturës.

Por, pikturat nuk ishin i vetmi pasion i Ristanit, pasi ai njihej edhe si skenograf, kostumograf, grafist, dhe restaurator i veprave të artit mesjetar. Ristani studimet i kreu në liceun Jordan Minstja,  ndërsa kolegët e kujtojnë atë si një nga figurat kryesore të pikturës jo vetëm në Korçë, por edhe në Shqipëri.

Piktori korçar ka marrë pjesë në shumë ekspozita kombëtare, ku veprat e tij janë vlerësuar gjithmonë për mesazhet që transmetonte. Veprat e tij janë ekspozuar edhe në ekspozita ndërkombëtare, si në Rusi, Suedi, Gjermani, Greqi e Maqedoni.

Koço Ristani, ishte një artist origjinal që vërtetësinë e figurës njerëzorë diti ta interpretojë artistikisht, duke vendosur aty frymëzimin e tij, me një etikë estetike bashkëkohore.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore