Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Do të vizitoni Italinë këtë verë? Mos e humbni Bienalen e Venecias, në sfidë me kohën arti do t'ju përkëdhelë shijet

Do të vizitoni Italinë këtë verë? Mos e humbni Bienalen

Festivali ndërkombëtar i artit dhe kulturës 8-mujore që organizohet çdo vit, Bienalja e Venecias është një mundësi për të parë disa nga artistët më të mirë në botë të gjithë në një vend.

Ngjarja e cila daton që nga viti 1895, përbëhet nga tre pjesë:

Shfaqja qendrore, e vendosur në një sërë ndërtesash industriale të përhapura në një zonë të vjetër të kantierëve të anijeve të njohur si Arsenale, dhe në pavijonin kryesor të Bienales Giardini;

Pavionet kombëtare, shumica e të cilave janë në Giardini, i cili është një përzierjeje arkitekturore të shtëpive të ndërtuara në stile historike dhe moderne nga 29 vende duke përfshirë MB, Francë, Japoni, Brazil dhe SHBA;

Dhe së fundi, një sërë ekspozitash satelitore ose "kolaterale" dhe ngjarje pop-up të vendosura në të gjithë qytetin.

Çdo vit, një drejtor artistik caktohet për të kuruar ekspozitën qendrore, e cila në shumë mënyra vendos tonin për të gjithë festivalin. Këtë herë privilegji i takoi vetë italianes, Cecilia Alemani, puna e së cilës është të drejtojë programin e artit për Manhattan's High Line në Nju Jork. Shfaqja e saj në Venecia e titulluar "Qumështi i ëndrrave", u frymëzua nga një libër për fëmijë me të njëjtin emër nga artistja dhe autorja e ndjerë Leonora Carrington. Në nderim të librit me figura surrealiste, ekspozita është e mbushur me thesare mrekullisht të pabesueshme; është gjithashtu një nderim i fortë për gratë në art. Në një ndryshim të plotë të normës, në mbi 200 artistë të përfshirë, shpesh është e vështirë të dallosh punën e një njeriu.
Është një shfaqje e madhe e artit. Dhe për të shijuar qoftë edhe një pjesë të vogël të kënaqësive që ofrohen, nevojitet një plan. Ky shkrimtar eci mbi 10 milje në ditë në një përpjekje për të pikturuar qytetin dhe ende linte ndjenjën sikur mund të ishte parë më shumë.
Pra, jepini vetes të paktën dy ditë nëse mundeni, paketoni këpucët tuaja më të rehatshme dhe mos harroni të hidratoni, çfarë do të shihni do t;ju mbesin thellë në mendje.

Dita 1
Gjithçka fillon me marrjen e biletës tuaj nga zyra kryesore e biletave të Arsenale (ose në faqen e internetit). Pasi të keni atë barkod të rëndësishëm, filloni ditën në ekspozitën e Alemani "The Milk of Dreams" në të cilën mund të aksesoni nëpërmjet Ramo de la Tana.
Nëse ndjeni një nuancë çokollate në ajër, kjo ndodh sepse jeni pranë "Parajsës Tokësore" të Delcy Morelos (2022), një labirint thellësisht zhytës i bërë nga dheu i përzier me miell kasave, erëza ngrohëse dhe pluhur kakao. Qëndroni në qendër të instalimit dhe merrni frymë.

Pasi të jeni në tokë të përshtatshme, ecni përpara për të kërkuar një seri fotosh bardh e zi nga fillimi i shekullit të 20-të me protagoniste një baroneshë gjermane kureshtare të mrekullueshme të quajtur Elsa von Freytag-Loringhoven. Pavarësisht titullit, ajo nuk ishte e pasur. Duke përfunduar e lirë në Nju Jork në vitet 1910, ajo do të pozonte për artistë dhe do të performonte si një soubrette (një personazh argëtues dhe flirtues në shfaqje dhe opera) në klube të ndryshme të Greenwich Village.

Me Marcel Duchamp, ajo u bë legjendare në skenën e artit Dada. Në fotot e shfaqura, ajo shihet duke tërhequr poza të çuditshme duke përdorur rekuizita dhe aksesorë që me sa duket ka vjedhur ose gjetur në plehra. Çfarë gruaje!

Në qoshe, merrni një moment për të inspektuar tre skulptura të artistit libanez Ali Cherri. "Titanët" janë punuar nga terrakote, druri dhe metali dhe janë të frymëzuar nga hyjnitë e lashta mbrojtëse. Gjithashtu aty pranë janë një grup sixhadesh shumëngjyrëshe nga Safia Farhat, një artiste dhe aktiviste tuniziane. Punimet me shtresa dhe kolazh janë një përzierje e shijshme e formave gjeometrike dhe forma më figurative. Në katin e dytë të një prej grupeve të para të ndërtesave pranë hyrjes së ekspozitës kryesore, do të gjeni punën e artistit ukrainas Pavlo Makov. Uluni në stolin e lakuar përballë "Fontanës së rraskapitjes" së tij dhe lexoni këtë ndërsa reflektoni për forcën e artistëve në kohë krize.

Pasi të jeni gati për më shumë, nisuni drejt pavijonit italian, i cili është pak minuta më këmbë. Gjatë rrugës do të ecni pranë zonës së Zelandës së Re, ku një seri fotografish mahnitëse nga artistja indigjene e Paqësorit, Yuki Kihara, sfidojnë idetë e vjetra koloniale të parajsës. Mund të lexoni më shumë rreth punës së saj këtu.


Duke pasur parasysh se ku jeni, do të ishte e vrazhdë të mos vizitonit pavijonin e Italisë. E shtrirë në rreth 20,000 metra katrorë, hapësira iu dha artistit të instalimeve specifike të vendit Gian Maria Tosatti, i cili prezantoi një sërë skenash, duke sjellë pajisje fabrike të papërdorura, si makina qepëse të cilësisë industriale të braktisura, që aludojnë për ngritjen dhe rënia e Italisë industriale.

Duke tundur kokën për mënyrën se si natyra eci gjatë industrializimit të madh të vendit, një hapësirë ??e dytë i lejon vizitorët të dalin në një bankinë, e vendosur brenda një ndërtese të mbushur me ujë dhe pa dritë. Merrni një moment këtu ndërsa dridhjet delikate të dritës (zjarret artificiale) kërcejnë nëpër sipërfaqen e ujit. Më pas, dilni përsëri në dritë dhe drejtohuni drejt pavioneve të përhershme kombëtare në Bienalen Giardini. Shkoni atje nëpërmjet një kafeneje të lezetshme të vendosur brenda një sere të ndërtuar në 1894 të quajtur Serra Margherita (Serra Margherita).

Pasi të hyni në Giardini, ndiqni instinktet tuaja dhe lëreni veten të tërhiqeni në ndërtesat që ju rrëmbejnë. Nëse nuk do të inspektoni çdo ekspozitë kombëtare mjekësisht (kjo mund të zgjasë me orë të tëra), mos e humbisni "Sovraniteti" mahnitës i Simone Leigh në pavijonin e Shteteve të Bashkuara. Seria e skulpturave meriton një moment meditimi të qetë mbi portretizimin e gjerë dhe të brendshëm të përvojës së femrës së zezë nga artisti.

Leigh iu dha një nga dy çmimet "Luani i Artë" (renditja më e lartë e Bienales), me Sonia Boyce të Britanisë së Madhe që mori tjetrin. Të dyja artistet ishin femrat e para zezake që përfaqësonin vendet e tyre në Bienale dhe artistet e para zezake që fituan çmimin kryesor. Pra, vizitoni ekspozitën e Boyce, "Feeling Her Way", në pavijonin e Britanisë së Madhe gjithashtu.
Në këtë pikë do t'ju mbarojë avulli, kështu që hani një darkë herët në Al Covo aty pranë -- një vend çuditërisht i ulët dhe me cilësi të lartë duke pasur parasysh vendndodhjen e tij pak larg shëtitores kryesore buzë detit. Rezervimet janë thelbësore gjatë periudhave të ngarkuara.

Dita 2


Ngrihu herët, ka shumë për të parë. Sot, fokusi juaj është në ekspozitat kolaterale të vendosura nëpër qytet. Fillimisht drejtohuni lart dhe mbi urën Rialto drejt Palazzo Vendramin Griman ku do të gjeni punën e artistit meksikan Bosco Sodi. Pothuajse asgjë nuk është pazar në Venecia, por kjo shfaqje, e cila kalon nëpër dhoma të shumta të Palazzo-s, është falas dhe jashtëzakonisht e vlefshme. Sodi filloi të banojë në hapësirë ??për dy muaj në fillim të pranverës. Gjatë asaj kohe, ai mori frymëzim nga historia e Venecias si një qendër për tregtinë dhe kulturën. Rezultati është një shfaqje abstrakte e skulpturave dhe pikturave që synojnë t'u kujtojnë shikuesve se nga e kanë origjinën shumë mallra të vlefshme që tregtohen në Evropë. Për shembull, shumë prej veprave të tij janë krijuar duke përdorur Cochineal, një pigment tradicional i kuq nga Meksika që u bë i njohur në Evropë pasi u zbulua nga kolonizatorët spanjollë në shekullin e 16-të. Ngjyra e tij e pasur dhe tokësore shfaqet gjatë gjithë shfaqjes dhe është një kontrast i ngrohtë me brendësinë luksoze të pallatit.