Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Dikur shiste qumësht, ndërsa sot është e famshme/ Sopranoja shqiptare rrëfen: Dy lopët e mia të bukura... (FOTO)

Dikur shiste qumësht, ndërsa sot është e famshme/ Sopranoja

Ajo është një ndër sopranot më të njohura shqiptare dhe falë vokalit të saj të fuqishëm, ka arritur të depërtojë në botë dhe të performojë në vende të ndryshme. Është fjala për Elbenita Kajtazi, e cila më herët nuk e kishte menduar asnjëherë se mund të këndonte në opera.

Së fundmi sopranoja e njohur ka rrëfyer historinë e jetës së saj. Kajtazi ka zbuluar se sa e vështirë ka qenë për atë që të arrijë aty ku është sot. Teksa ka publikuar në rrjetet sociale një fotografi nga fëmijëria e saj, ku shfaqet me një shishe qumështi në duar, tregon se dikur shiste pikërisht qumësht për të ndihmuar familjen dhe tashmë ka pushtuar skenat botërore falë talentit të saj.

Dikur shiste qumësht, ndërsa sot është e famshme/ Sopranoja

Madje në postimin e gjatë, sopranoja shkruan se nuk do e harrojë kurrë se nga vjen dhe se është krenare për të shkuarën e saj.  Kajtazi ka treguar edhe se Ermonela Jaho i ka dhënë dikur një këshillë të vlefshme që i ka vlejtur për gjithë jetën.

Dikur shiste qumësht, ndërsa sot është e famshme/ Sopranoja

“Kjo jam unë me një shishe qumësht shumë të shijshëm në duar pesë muaj pas luftës në Mitrovicë-Kosovë, më 26.10.1999 në 08:09 të mëngjesit! Do t’ju tregoj të gjithëve një histori të vogël. Para luftës ne kishim dy lopë të bukura dhe shisnim qumësht në lagje, sepse dy lopët e mia të bukura kishin qumështin më të mirë që ekziston dhe unë isha fëmija që ua shpërndaja qumështin fqinjëve tanë. Gjatë luftës ne ishim refugjatë në Shqipëri dhe natyrisht duhej të linim gjithçka që kishim pas, edhe dy lopët e mia të bukura që aq shumë i doja! I pashë për herë të fundit kur u larguam nga shtëpia dhe mendova se nuk do t’i shoh më kurrë, por unë dhe gjyshja ime i kërkonim kur u kthyem nga Shqipëria dhe kur lufta kishte mbaruar. Edhe sot që tregoj këtë histori nuk mund të besoj se i gjetëm! Unë isha fëmija më i lumtur në tokë kur i gjetëm, kujtoj se u hodha lartë nga lumturia! Pas luftës, puna ime e vjetër u kthye, unë vazhdoja të jem vajza që shpërndanë qumështin dhe e doja punën time! Kur një shok më dërgoi këtë fotografi mbrëmë, unë qava shumë, u emocionova shumë dhe kujtova kohën e saktë dhe ditën dhe gjithçka që ndodhi atë ditë! Ishte një pamje shumë e bukur për ta parë, për të më bërë gjithmonë të kujtoj se nga vij dhe të jem krenare për faktin se në të kaluarën isha një vajzë me ëndrra shumë të mëdha dhe gjithashtu kisha një punë për të shpërndarë qumësht dhe fituar para për të ndihmuar familjen time me atë punë, si një fëmijë 9 vjeç! Kush mendonte se do të bëhesha këngëtare e Operas… atëherë nuk kisha ide se çfarë ishte opera, më besoni! Ermonela Jaho më tha një ditë se “asgjë nuk është e pamundur në këtë botë, dhe ju mund të arrini çdo ëndërr që keni”. Unë ende besoj në atë që ajo më tha dhe unë ende shikoj deri në ato fjalë! #vajëekosovës me shumë ëndrra”, ka shkruar Elbenita Kajtazi.

Dikur shiste qumësht, ndërsa sot është e famshme/ Sopranoja

Dikur shiste qumësht, ndërsa sot është e famshme/ Sopranoja

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore