Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

“CODA” shpallet ‘Filmi më i mirë’ në Oscars 2022

“CODA” shpallet ‘Filmi më i mirë’ në

Filmi me në qendër njerëzit që nuk dëgjojnë dhe përpjekjet e tyre për të kuptuar botën, “CODA”, u shpall fituesi i çmimit “Filmi më i mirë” në Oscars 2022.

“CODA” që është me regji dhe skenar të Sian Heder, ishte nominuar gjithashtu për “Aktorin më të mirë në rol joprotagonist” dhe “Skenarin më të mirë”, të cilët gjithashtu i fitoi.

Aktori i njour, Troy Kotsur, i filmit “CODA” është aktori (mashkull) i parë nga komuniteti i njerëzve që nuk dëgjojnë, që fiton një Oscar. Ai u shpall mbrëmjen e sotme fitues i çmimit “Aktori më i mirë në rol joprotagonist”.

E para nga ky komunitet që fitoi një çmim Oscar ishte aktorja Marlee Matlin, e cila gjithashtu luan në “CODA”. Ajo fitoi Oscar në vitin 1987 si “Aktorja më e mirë” për rolin e saj në “Children of a Lesser God”.

Në “CODA” (Child of Deaf Adults), Kotsur luan rolin e një peshkatari i cili së bashku me gruan përpiqen të kuptojnë ëndrrat e vajzës adoleshente që dëshiron të bëhet këngëtare.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore