Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Bukuritë e panjohura në Nikël të Krujës, nga Urat e Periudhës Osmane tek fshatrat (VIDEO)

Bukuritë e panjohura në Nikël të Krujës, nga Urat e

Një udhë shumë interesante në Nikël, do të na bëjë të kuptojmë vlerat e një historie pak të shkruar dhe një natyre magjepsëse, që po e harrojmë. Ilnisa Agolli, në ciklin “Fshatrat e Shqipërisë” na çon as 30-të minuta larg kryeqytetit, duke na treguar një nga rrugët e vjetra dhe më të rëndësishme, atë të Arbrit.

Duke ecur mbi kalldrëmin mesjetar të së cilit, do të kuptojmë se po lëmë në harresë dy urat kryesore të periudhës osmane, duke mos i vizituar.
Ura e Kurcaj, është e para. Dikur ishte e vetmja mundësi lidhëse midis Krujës dhe Tiranës. Prej aty duket një pamje fantastike.

Edhe pse gjysmë e rrënuar sot ajo vijon të tërheqë vëmendjen e shumë vizitorëve të huaj të cilët e bëjnë në këmbë këtë rrugë deri në urën tjetër të Abdyl Agës.

Të lëna tërësisht ne harresë këto ura dhe fshatrat Kurcaj e Mukje, duket sikur thërrasin vëmendjen e gjithë shqiptarëve. Bukuritë që të shquan syri janë mahnitëse. Por çfarë ndodh aty? Sa familje kanë mbetur? Si jetojnë? Çfarë do të thonë? Cila është tradita e zonës dhe mikpritja këtu? Shiheni videon e plotë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore